Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi75
Egzersiz Gereksinimi75
Oyunculuk80
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat90
Köpeklerle Dostluk55
Hayvanlarla Dostluk55
Yabancılarla Dostluk55
Eğitilebilirlik90
Bakım İhtiyacı85
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti80
Ses85
Bekçilik55

Mavi ve siyah dil renkleriyle çok farklıdırlar. Çin’de meydana geldiklerinden sonra kısa sürede tüm dünyaya isimlerini duyurmayı başarmışlardır.

Çin aslanları ilk olarak Çin’de çömlek veya resimlerde görünmüşlerdir. Meydana geldiklerinde koklama duyguları çok gelişmiştir ve avcılık yönleri de mevcuttu. Daha sonra yavaş yavaş türleri azaldı, geriye kalanlar ise zengin evlerde bakıldığı bilinmektedir. Çinli zenginlere arkadaşlık ve süs köpeği olarak yer edinmişlerdir. Bir iddiada da 5.000 tane Çin Aslanlarının yaşaması için kulübe yaptırıldığı ve 10.000 personelin onlara bakıcılık yaptığı söylenmektedir.

Bir süre sonra zengin aileler dışında sıradan kişilerin de sahiplendiği köpekler olmuşlardır. Bekçi, koruma köpeği, eşya çekme, ağırlık taşıma gibi işlerde çalıştırılmışlardır. Çin Aslanlarının ataları çok eskiden protein eksikliği olan insanların tercih ettiği köpeklerdi. Dolayısıyla Chow Chow cinslerinin cinsin ataları ”Yenilebilir Köpek” olarak biliniyordu.

1800’lü yıllarda İngiltere’ye ve Amerika’ya götürülmüşlerdir. 1820 yıllarında Londra hayvanat bahçesinde ”Çin Asıllı Vahşi Köpekler” sloganıyla tanıtılmışlardır. Kraliçe Victoria’nın çok ilgisini çekmiş ve herkes tarafından tanınmasını istemiştir. 1903 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanındı ve resmen kabul edilmiştir. 1980 yılında Chow Chow cinsleri, Amerika’da tanıtılmış ve en ünlü altıncı köpek cinsi olarak yer almışlardır.

Chow Chow
Chow Chow

Çin Aslanı Özellikleri

İsimlerinde de anlaşıldıkları gibi tıpkı aslanlara benzerlik gösterirler. Aslanlar gibi yeleleri ve yoğun tüylere sahiptirler. Meydana geldiklerinden beri popülerliği nasıl yakalamışlarsa, günümüzde de hala çok ünlülerdir. Türkiye’de sayıları az olsa da yurt dışında en çok sahiplenilen köpek cinslerinden birileridir. Fiziksel ve karakter özellikleri hakkında bilgiler edindiğinizde onları yakından görmek için can atabilirsiniz.

  • Kökeni: Çin
  • Ortalama Boyutları: 43-51 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 20-32 kg
  • Renkler: Kırmızı, Siyah, Mavimsi, Tarçın, Krem, Karamel, Beyaz (birkaç renk kombinasyonu)
  • Diğer Adı: Chow Chow ya da Çov Çov

Karakter Özellikleri

İnsanlar için ”nerede nasıl davranmasını iyi bilen” ve ”oturmasını kalkmasını bilen” tabirleri yapılır ya, Çin Aslanları da tıpkı öyledir. Zeki, sakin, içe dönük, inatçı, bağımsız ve gururlu karakter özelliklerine sahiptirler. Aile fertlerine bağlıdırlar ama özellikle birine güvenmeyi çok isterler. O kişiye daha çok bağlanır ve aralarındaki bağ daha kuvvetli olur.

Yabancı hayvanlara ve insanlara karşı mesafeli yaklaşırlar ve kısa süreli havlayabilirler. Yine de herhangi bir tehlike sezmezlerse kendilerine yaklaşmalarına izin vermeyi düşünürler. Doğrudan yabancı insan veya hayvan yaklaştığında kendilerini sevdirmezler ama sahipleri tanıştırsa onlara güvenerek mesafelerini kısaltırlar.

Genel olarak güzel ve doğru eğitim alırlarsa iyi huylu, sevecen ve sosyal köpekler haline gelebilirler. Diğer köpekler gibi hareketli ve enerjik cinsler değildir. Evde sahipleriyle beraber bir arada yaşamayı tercih ederler. Dolayısıyla apartman dairesinde yaşamaya çok uygunlardır, fakat kulübe ya da bahçe ortamlarında yaşayamazlar.

Fiziksel Özellikleri

Kaslı, iri ve güçlü kemikli, orta vücuda sahiplerdir. Ortalama boyutları 43-51 cm, ağırlıkları ise 20-32 kg kadardır. Aslana benzer kafa yapıları vardır kabarık ve tüylü vücutlarından dolayı kafaları daha küçük görünür. Baş ve boyun çevresinde tıpkı aslanlar gibi yelelere sahiptirler.

Mavi ve siyah dile sahip oldukları için diğer köpeklerden çok farklı fiziksel özelliğe sahiptirler. Yüz kısımları yuvarlak, tıpkı oyuncak köpekler gibidir. Yüzlerine ve kafalarına göre küçük kulakları vardır ama bu küçüklüğe aldırmayın, aslında çok keskin işitme kabiliyetleri vardır.

Yoğun tüyler arasında kalan yuvarlak ve boncuk gibi gözlere sahiptirler. Kısık gözleri, minik siyah burnu, hafif içe bastırılmış gibi burun bölgeleriyle çok tatlı görünümleri vardır. Aslında yüz ifadelerinde umursamayan, suratsız ve yaşlı dedelerin duruşları gibi mimikleri olsa da aslında sıcakkanlılardır. Kalın ve bol tüylere sahiptirler.

Vücutlarından daha çok kafa ve boyun bölgelerindeki tüyler daha yoğundur. Sırtlarında taşıdıkları kuyrukları da aslanların kuyruğu gibi yoğun püsküllüdür. Genellikle kırmızı, siyah, mavimsi, beyaz, tarçın, krem, karamel ve beyaz tüy renklerine sahip olabilirler. Çin Aslanlarının tüy renkleri neyse dil, damak ve diş etlerinde renk farklılıkları görülebilir.

Chow Chow Özellikleri
Chow Chow Özellikleri

Çin Aslanı Bakımı

İki çeşit tüy yapısına sahip oldukları için bakımları farklıdır. Çift katmanlı olan Çin Aslanları yumuşak ve yoğun tüylere sahiptirler. Gün aşırı olmak üzere uygun köpek ürünüyle fırçalama işlemi yapmak gerekmektedir. Tüylerinin matlaşmaması ve kalitesinin düşmemesi için arada sırada nemli bezle veya uygun tüy temizleme solüsyonuyla bakım yapılmalıdır.

Düz kürke sahip olanlar ise haftada 1-2 kez taranmaya ihtiyaç duyarlar. İki tüy çeşidinde de mevsimsel olarak tüy dökülmeleri görülebilir. Bu dönemde tüy dökülmelerini azaltmak için düzenli olarak tarama ve fırçalama işlemleri yapılarak önüne geçilebilir. Ayda 1 kez banyo yapılmalıdır ve sonrasında ıslaklık kalmadığından emin olana kadar kurutulmalıdır.

Özellikle baş ve boyun bölgesine yoğun tüyleri oldukları için düzenli olarak ekstra taranmalıdır. Daha rahat edebilmeleri için aylık olarak tüyleri kısaltılabilir. Tırnaklarının uzamasına bağlı olarak kesilmelidir ve aylık olarak kontrol edilmelidir. Özellikle göz, ağız ve kulak kontrolleri yapılarak uygun solüsyonlarla temizlenmelidir.

Çin Aslanı Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklıdırlar ve ortalama 12-15 yıl kadar ömürleri vardır. Sadece yatkın oldukları rahatsızlıkları olabilir. Göz sorunları, kalça displazisi, dirsek displazisi, tiroid, alerji hastalıkları görülebilir. Eskiden ağırlık taşıma veya sert eşyaları çektikleri için dayanıklı vücutları vardır ama yine de sert fiziksel hareketlerden uzak durulmalıdır. Düzenli olarak veteriner muayenesinden geçirildikten sonra eğer bu hastalıklar ortaya çıkarsa erken teşhisle kontrol altına alınabilir.

Çin Aslanı Egzersizi

Chow Chow cinsleri aktiftir ama orta derecede egzersize ihtiyaç duyarlar. 45 dakikalık oyun, oyuncaklarla oynamak, parkta vakit geçirmek vb. gibi aktivitelerden çok hoşlanırlar. 1.5-2 km kadar hafif tempolu yürüyüşler yaptırabilirsiniz. Özellikle çimlerde yuvarlanmayı veya yatmayı çok sevdikleri için egzersiz sonrası dinlenmek adına çimleri tercih edebilirsiniz.

Sıcak ve nemli havaları sevmedikleri için genellikle sabah ya da akşam saatleri tercih edilmelidir. Tek başlarına egzersiz rutinlerini tamamlanması beklenemez, genel olarak sahipleriyle birlikte vakit geçirmek istedikleri için mutlaka beraber vakit geçirmelisiniz. Egzersizleri zamanında ve yeterince yapılmazsa çok durgunlaşır ve kaygı bozuklukları da görülebilir.

Çin Aslanı Eğitilebilir mi?

Her şeyi kolaylıkla algılayabilen zekaya sahiptirler. Eğitim veren kişi sabırlı olursa, Çin Aslanlarını eğitmek ve komut ezberletmek daha kolay olacaktır. 8 haftalıktan itibaren kolaydan zora doğru eğitim verilmeli ve 12 haftalığa ulaştıkları zaman insanlarla ve hayvanlarla anlaşabilmeleri için yavaş yavaş sosyalleştirme dersleri vermek gerekir.

Her köpekte olduğu gibi Chow Chow cinsleri de kendilerine sert ve mesafeli davranılmasını istemez. Eğitim sürecinde sert müdahalelerde veya hitaplarda asla bulunulmaması gerekir. Ödül mamaları, sevgi dolu kelimeler ve fiziksel sevgi (başını okşamak, vücudunu sevmek vb.) göstererek motive edilmeliler.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?