Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi75
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk75
Zeka Seviyesi70
Sahibine Şefkat95
Köpeklerle Dostluk80
Hayvanlarla Dostluk80
Yabancılarla Dostluk20
Eğitilebilirlik50
Bakım İhtiyacı50
İlgi İhtiyacı80
Sıcaklık Hassasiyeti30
Ses65
Bekçilik100

Yasaklı köpek cinsleri arasında olan Brezilya Mastiff cinslerinin kökenleri Brezilya’dır. Diğer bir isimleriyle Filo Brasileiro olarak da tanınırlar

Filo Brasileiro ismiyle de tanınan Brezilya Mastiff cinslerinin kökenleri Brezilya’dır. 15. yüzyıllarda sürüye sahip çıkmaları, gütmeleri, korumaları, yönlendirmeleri, bekçilik yapmaları, yaşadıkları yeri korumaları ve yabancı insanlardan korumaları için geliştirilmişlerdir.

Başka bir iddiaya göre Portekiz ve İspanyol arasında anlaşılan köpek melezlenme ve farklı cinsler ortaya çıkarma işlemlerinden meydana gelmişlerdir. Bir başka söylentiye göre Bulldog, İngiliz Mastiff ve Bloodhound cinslerini kullanarak Brezilya Mastiff cinslerini meydana getirdikleri yönündedir.

Aslında bu söylenti bir bakıma mantıklıdır, çünkü Bloodhound cinslerinin yüz kısımlarına bakıldığında tıpkı Breziya Mastiff cinslerine benzerlik gösterdiğini anlamak mümkündür. Köleliğin var olduğu zamanlarda esir olan köleler kaçtıkları zaman Brezilya Mastiff cinsleri görevlendiriliyordu.

Yakaladıkları köleleri geri getiriyorlardı ve ilgili kişiler gelene kadar tekrar kaçmalarını önlüyorlardı. Ayrıca Brezilya Mastiff cinslerinin boyutları çok büyük ve görünümlerinden dolayı da korkutucu oldukları için özel mülkleri korumak için akla gelen ilk köpek cinslerindendi.

Geçmiş yıllarda kötü ve güçlü köpeklere para gözüyle bakan köpek yetiştiricileri Brezilya Mastiff cinslerinin güçlerinden yararlanarak saldırgan ve tehlikeli köpekler olarak yetiştirdiler. Çene yapıları ve dişleri çok güçlü oldukları için insan kemiklerini kolaylıkla kırabilirler.

Bu özelliklerinden ve yaşantılarından dolayı hiçbir zaman AKC (Amerikan Kennel Club) ve UKC (United Kennel Club) başta olmak üzere hiçbir kulüp tarafından kaydedilmediler. Şu an günümüzde bile bazı ülkelerde yasaklı köpekler cinsleri arasında yer almaktadırlar.

Brezilya Mastiff Özellikleri
Brezilya Mastiff Özellikleri

Brezilya Mastiff Özellikleri

İlk defa köpek yetiştirecek olan insanlar için hiç uyumlu olmayan köpek cinsidir. Alanında çok iyi bir köpek yetiştiricisi bile Brezilya Mastiff cinslerine yön vermekte zorluk çekebilir. Yapılarında korumacılık ve bekçilik oldukları için hiç tanımadığı insanlara bazen acımasızca davranabilirler. Sinirlendikleri zaman komutları hiç duymazlar, o anda sadece kendi bildiklerini okuyabilirler. Dayanıklı, güçlü, sağlam ve büyük boyutlara sahip olan Brezilya Mastiff cinslerini yakından tanıyalım.

  • Kökeni: Brezilya
  • Ortalama Boyutları: 61-76 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 41-56 kg
  • Diğer Adı: Filo Brasileiro
  • Renkler: Sarı, Açık Kahverengi, Siyah, Ten Rengi, Krem Rengi, Beyaz, Karamel, Bal Rengi

Karakter Özellikleri

Görünümlerinin aksine sadık, sahiplerine bağlı, cana yakın ve sevgi dolu köpeklerdir. Sahiplerine çok düşkün oldukları için onları her türlü tehlikeden korumak için hiç düşünmeden kendilerini ortaya atabilirler. Sahiplerinin yanında yabancı birilerini gördükleri zaman sinirlendiklerini belli etmek için hırıltılı sesler çıkararak aniden atağa geçerler.

Yabancı hayvanlara karşı beklenmedik şekilde hoşgörülü davranırlar. Özellikle küçük köpeklere ve kedilere daha sevgi dolu yaklaşırlar. Boyutlarına rağmen çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve onları korkutmadan kaliteli zamanlar geçirebilirler. Çocukların yanlarına giderek kendilerini sevdirirler ve oyun oynamak için sürekli etraflarında dolaşırlar. O kadar zekilerdir ki, çocukların zararsız olduklarını bildikleri için asla zarar vermek istemezler.

”Kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır” sözünü bilirsiniz, bu tam olarak Brezilya Mastiff cinslerini ilgilendiriyor. Onların içgüdülerinde koruma, bekçilik, saldırganlık, güvensizlik ve tehlikeli davranışlar olduğu için özellikle bu konularda eğitimler veriliyor. Hatta tıpkı kendileri gibi güçlü köpeklerle dövüştürülerek izleniyorlar.

Birçok köpek yetiştiricisi Brezilya Mastiff cinslerini saldırgan yetiştirdikleri için bazı ülkelerde üretilmeleri ve sahiplenilmeleri kesinlikle yasaktır. Eğer yavruluk dönemlerinde sevgi dolu, sosyal ve iyi şekillerde eğitim verilirse asla saldırgan olmayacaklardır ama içgüdülerinden dolayı çok iyi koruma köpekleri olacaklardır.

Fiziksel Özellikleri

Dikdörtgen, sağlam, güçlü ve iri kemikli vücuda sahiptirler. Büyük ve dayanıklı vücut yapılarına rağmen şaşırılacak derecede çeviklerdir. Ortalama boyutları 61-76 cm, ağırlıkları ise 41-56 kg arasındadır. Nereden bakarsanız bir insan kilosu kadar ağırlıkları vardır, bu da onların ne kadar güçlü ve büyük olduklarını gösterir.

Tıpkı vücutları gibi ayakları ve bacakları da oldukça güçlüdür. Bu özelliklerinden dolayı çok hızlı koşabilirler ve istedikleri zaman kendilerini durdurabilirler. Kafa yapıları büyük, geniş ve oldukça dikkat çekicidir. Yüzlerinde ve kafalarında gözle görülür derecede buruşukluklar mevcuttur. Özellikle yanakları ve ağız kısımları sarkık şekilde durur.

Filo Brasileiro
Filo Brasileiro

Büyük, koyu renkli, yorgun bakışlı ve kendinden emin göz yapıları vardır. Gözlerinin kenarlarında ve alt bölgelerinde koyu renk geçişleri bulunmaktadır. Brezilya Mastiff cinslerinin kuyruk başlangıcı kalındır ama uç kısmına yaklaştıkça incelir. O anki duygu durumlarına göre kuyruklarının hareketlerini değiştirirler, genellikle sürekli sağa sola doğru hızlı hareket ettirir.

Kısa, yoğun, pürüzsüz, yumuşak ve yoğun tüylere sahiptirler. Çoğunlukla sarı, açık kahverengi, Siyah, beyaz, karamel, bal rengi, ten rengi, krem rengi tüy renkleri bulunmaktadır. Hangi renk tüyleri olursa olsun mutlaka vücutlarının belirli bölgelerinde (göğüs, karın, ayak, bacak, sırt) veya kuyruklarında beyaz lekeler görülmektedir.

Brezilya Mastiff Bakımı

Kısa tüylere sahip oldukları için bakımları kolaydır. Tüy kalitelerinin bozulmaması ve yumuşaklığının azalmaması için haftada 1-2 kez tarama-fırçalama işlemleri yapılmalıdır. Brezilya Mastiff cinsleri orta derecede tüy dökerler ama mevsimsel geçişlerde yoğun dökülmeler görülebilir. Tüylerinin döküldüğü zamanlarda daha çok tarama işlemleri yaparak bir nebze önüne geçilebilir.

Düzenli şekilde banyo yapmalarına gerek yoktur. Çok kirlendiklerinde veya tüylerinin bakımsız olduğu görüldüğünde uygun köpek şampuanıyla banyo yaptırılmalıdır. Brezilya Mastiff cinsleri büyük ve yapılı oldukları için onları yıkamak zor olacaktır. İki kişi daha kolay banyo yaptıracağı için mutlaka yıkama esnasında bir kişi daha yardım etmelidir.

Hareketlerinin engellenmemesi adına tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Buna ek olarak ağız, diş, göz ve kulak temizlikleri yapılmalıdır. Veteriner kliniklerinden veya eczanelerden uygun temizleme solüsyonları temin ederek bu bölgelerin temizliği rahatlıkla yapılabilir. Aşılarının düzenli yapılması ve bazı günlerde genel muayeneden geçmeleriyle beraber bakımları dört dörtlük tamamlanır.

Brezilya Mastiff Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı ve herhangi bir genetik problemleri olmadıkları bilinmektedir. Büyük köpeklerde kalça ve dirsek displazisi yaygın olarak görüldüğü için Brezilya Mastiff cinslerinde de meydana gelebilir. Fazlasıyla besin tüketirlerse şişkinlik, hazımsızlık veya mide rahatsızlıkları görülebilir.

Bunu önlemek için günde verilecek besin miktarları 4-5 öğüne bölünerek az verilmelidir. Kullanılan mamaların kaliteli ve besin içeriklerinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Filo Brasileiro cinslerinin yaşam süreleri 8-10 yıl olarak belirlense de bu sürenin uzaması sahiplerine bağlıdır.

Brezilya Mastiff Cinsi
Brezilya Mastiff Cinsi

Brezilya Mastiff Egzersizi

Brezilya Mastiff cinsleri orta seviyede enerjik ve hareketlilerdir. Sahipleriyle beraber yapacakları 2.5-3 km orta seviye tempolu yürüyüşler ve 60-80 dakika aktivite uygun olacaktır. Köpek parklarında oynama, nesne yakalama-getirme, halat çekme, oyuncak saklama, parkurlardan geçme, top oynama ve sosyalleşme aktivitelerini çok severler.

Çok iyi bir avcı oldukları için egzersiz esnasında av gördüklerinde aniden dikkat kesilirler. Tasmayla bile onları zapt etmek hiç kolay olmayacaktır. Ayrıca kendi güçlerini belli etmek için o an sahiplerinin komutlarını duymazdan bile gelebilirler. Bu gibi olumsuz durumlara düşmemek için tenha ve geniş arazilerde egzersizlerinin tamamlanması daha iyi olacaktır.

Brezilya Mastiff Eğitilebilir mi?

Eğitilmeleri kolay olmadıkları için mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren eğitimlere başlanmalıdır. Onları çok iyi eğitebilmek için mutlaka lider vasıflı ve dediğim dedik bir sahibe ihtiyaçları olacaktır. Tam tersi olursa evdeki alfa konumuna geçeceklerdir ve onlar sahiplerini eğitmeye kalkacaklardır. Çoğu zaman inatçı ve bağımsız tarafları tutarak eğitim görmeyi reddedebilirler.

Kararlı bir sahipleri varsa, eğitimleri kolay olacaktır. Sahiplerine itaat edeceklerdir ve dedikleri her komutu dikkatlice dinleyip yapmaya çalışacaklardır. Eğitim sırasında kesinlikle fiziksel ve psikolojik şiddetten uzak kalınmalıdır. İtaat etsin diye bu tarz olumsuz davranışlarda bulunmak onları daha çok hırçınlığa ve saldırganlığa itecektir.

Saldırgan ve dövüş üzerine eğitilmek yerine hangi konulara yetenekleri varsa onlar baz alınarak eğitim verilmelidir. Mesela ağız ve çene yapıları çok güçlü oldukları için ağırlık çekme konularında daha iyi seviyelere gelebilirler. Diğer insanlarla ve hayvanlarla sosyalleştirerek iyi anlamda koruma köpekleri olabilirler. Sevgi dolu ve hoşgörülü eğitimlerin karşılığında sizi iyi ve sonsuz bir dostluk bekliyor olacak.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?