Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi90
Egzersiz Gereksinimi90
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk90
Hayvanlarla Dostluk90
Yabancılarla Dostluk90
Eğitilebilirlik60
Bakım İhtiyacı75
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti20
Ses70
Bekçilik90

Koku köpeği olarak popüler olan Beagle cinsleri, İngiltere’de popüler olduktan sonra ABD’ye tanıtılarak tüm dünyada ünlü olmayı başarmışlardır.

İngiltere’de bir zamanlar tavşan avcılığı çok popülerdi. Tavşanları avlaması için görevlendirilen köpekler Beagle cinslerine çok benzerlik gösteriyordu. Bazı bilgilere göre Beagle cinsleri 19. yüzyılda meydana gelmişlerdir ve popülerliği yakalayamamışlardır. Diğer iddiaya göre M.Ö 400’lü yıllarda Beagle cinslerinin benzeri köpeklerin görüldüğüne dair söylemler vardır.

1800’lü yıllara gelindiğinde Beagle cinslerinin farklı boyutları görülmüştür ama küçük boyutluları daha popüler haldelermiş. Küçük bedenleri sayesinde her türlü girilmesi zor arazilere rahatlıkla girmelerini ve tavşanların yolunu daha iyi takip ettikleri için avcıların gözdeleri haline gelmişlerdir. Beagle cinsleri Güney bölgelerinde savaşlardan önce kullanılıyordu, savaştan sonra ise İngilizler bu cinsin özelliklerini ABD’ye tanıttılar.

Daha sonra 1885 yıllarında AKC (American Kennel Club) ”Blunder” isimli ilk Beagle köpek cinsini resmen kabul etti. 19. yüzyılın sonlarına doğru Beagle cinsleri hem avcılar için hem de halk arasında çok popüler oldular. Kısa zaman içerisinde Amerika’nın tüm bölgelerinde tanındılar ve yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmaya başladılar.

Beagle Köpek Cinsi
Beagle Köpek Cinsi

Beagle Köpek Cinsi Özellikleri

Tatlı mı tatlı ve fazlasıyla neşeli olan Beagle cinsleri Türkiye’de de oldukça meşhurdurlar. Bu köpek cinsleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğumuzda ne kadar çok farklı ve özel olduklarını anlayacağız. Ayrıca ”koku köpeği” olarak da adlandırılan Beagle köpeklerin tüm özelliklerini ve bilinmeyen yönlerini şöyle anlatabiliriz;

  • Kökeni: İngiltere
  • Ortalama Boyutları: 33-40 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 8-14 kg
  • Renkler: Siyah, Beyaz, Kahverengi, Bronz, Mavimsi, Karamel (ya da hepsinden karışık renkler)
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Aktif ve haraketli yapıya sahip olan Beagle köpek cinsleri, hiç durmadan sallanan kuyrukları ile çok sevimlidirler. Çalıların aralarından koşmayı, koku izi sürmeyi, sahipleriyle birlikte yürüyüşlere çıkmayı ve oyun oynamayı çok severler. Bazen şaşkın ve meraklı halleri o kadar komik olur ki çoğu zaman aile fertlerini güldürmeyi bile başarabilirler.

Hayvanlarla, aile bireyleriyle, çocuklarla ve yabancılarla çok iyi anlaşabilirler. Bu özelliklere sahip oldukları için bekçiliklerinin iyi olmadığını söyleyebiliriz. Mükemmel koku alma kabiliyetleri oldukları için 1500’lü yıllarda İngiliz askerlerinin yoldaşı olmuşlardır ve avcılık yeteneği kazanmışlardır.

Normalde çok uyumlu ve söz dinleyen köpek olmalarına rağmen av gördükleri ya da koku duydukları zaman inatlaşırlar ve sahipleri seslense bile avlarını asla gözden kaçırmazlar. Bazen tamamen bağımsız davranabilirler ve eğitilirken sahiplerinin yerine geçerek liderlik taslamaya çalışabilirler.

Beagle cinsleri günlük aktiviteleri yapılmadıkları zaman hırçınlaşabilirler, havlayabilirler ya da etraftaki nesneleri ısırabilirler. Karakterlerinde kaçmak gibi huyları oldukları için apartmanda yaşasalar bile açık kapı gördükleri zaman kaçmak için fırsat bilebilirler. Dışarıya çıktıkları zaman mutlaka tasma takılmalı ya da her ihtimale karşı mikroçip uygulaması yapılmalıdır.

Fiziksel Özellikleri

Orta boyutta olmalarına rağmen kaslı ve çevik yapıları vardır. Ortalama boyutları 33-40 cm, kiloları ise 8-14 kg civarıdır. Vücutlarına göre kafaları daha ve kulakları daha büyüktür. Kulakları hem uzun hem de düşük oldukları için çok sevimli görünümleri vardır. Burunları siyah, orta boyutlu ve burun delikleri biraz daha açıktır.

Gözleri iri, büyüktür ve iki göz arası mesafe uzunluğu gayet orantılıdır. Koyu kahve, siyah, ela ya da siyah göz renklerine sahiptirler. Çift katmanlı tüyleri oldukları için her mevsime karşı dayanıklıdırlar ama çok soğuk havalarda etkilenebilirler. Orta uzunlukta tüylere sahiptirler ve mevsimsel olarak tüy dökülmeleri yaşayabilirler.

Şık, ipeksi ve yumuşak tüyleriyle beraber girdikleri her ortamda tüm gözleri üzerlerine çekerler. Genellikle karamel, kahverengi, bronz, siyah, sarı renklerinde tüyleri vardır. Beagle köpek cinslerinin tüylerinde bu bahsettiğimiz renklerin hepsinin ya da birkaçının bulunduğunu görebiliriz. Ayrıca kuyruklarında her renk görülebilir ama kuyruk ucunda mutlaka bir beyazlık vardır.

Beagle Köpek Cinsi Bakımı

Beagle cinsleri kısa ve çift katmanlı tüylere sahiptirler. Mevsimsel geçişte yoğun olarak tüy dökerler, bu da çok normaldir. Haftada 1-2 kez uygun malzemelerle tüyleri fırçalanmalı ya da taranmalıdır. Bu şekilde ölü tüyler toplanır ve yerine kalitesi yüksek olan tüylerin çıkmasına yardımcı olursunuz. Çamura girmedikleri ve çok kirlenmedikleri takdirde banyo yapmalarına gerek yoktur.

Arada sırada nemli bir bezle tüyleri silinir ve rahatlamaları sağlanır. Kulakları düşük oldukları için yeterince hava almazlar ve enfeksiyon riskleri taşırlar. Bunu önlemek için haftalık olarak kulak için kontrol edilir ve uygun solüsyonlarla temizlenir. Haftada 2-3 kez dişleri mutlaka fırçalanmalı ve oluşabilecek ağız kokusu da engellenmiş olacaktır.

Beagle Özellikleri
Beagle Özellikleri

Beagle Köpek Cinsi Sağlık Durumu

Bu köpek cinsleri genellikle sağlıklıdırlar, fakat bazı genetik rahatsızlıkları bulunmaktadır. Sırt problemleri, kalça displazisi, epilepsi, kalp hastalıkları, göz bozukluğu ve Beagle cüceliği gibi sorunlar görülebilir. Bunları sahiplenmeden önce bilmelisiniz ki ona göre maddi durumunuz olmalı. Bahsettiğimiz rahatsızlıklardan dolayı veterinere sık gidip genel muayene yapılacağı için ücreti fazla tutabilir.

Beagle köpek cinslerinin 12-15 yıl ömürleri olsa da nasıl ve ne kadar yaşayacakları tamamen sahiplerine bağlıdır. İyi bakım, düzenli aşı, sağlıklı psikoloji, egzersiz ve gerekli muayeneler sonucunda hastalık riski düşecektir. Böylece sahiplenilen köpek cinsleri sağlıklı şekilde hayatlarını devam ettirir.

Beagle Köpek Cinsi Egzersizi

Her gün egzersize ihtiyaç duyan köpek cinsleridir. Özgürce koşmayı, hareket etmeyi, avlanmayı, ağaçlara tırmanmayı, oyun oynamayı, koku sürmeyi ve çalıların arasında yuvarlanmayı çok severler. Ayrıca Beagle cinsleri sürü halinde yetiştirildikleri için yanlarında birileri olunca egzersiz yaparken motiveleri daha yüksek olur.

Dolayısıyla 60 dakikalık aktivite (oyun, parkta yürüyüş, saklambaç, top, nesnelerle oynama) veya 3 km yürüyüşleri sahipleriyle beraber yapmalılar. Yetişkin zamanlarında geldikleri zaman tembelleşmeye ve sadece yiyip içmeye odaklanırlar. Mutlaka kalkıp hareket etmelerine ve egzersiz yaptırılmaya teşvik edilmelidir.

Beagle Köpek Cinsi Eğitilebilir mi?

Beagle cinsleri zeki ve genetik olarak yetiştirilmiş köpekler olmalarına rağmen eğitilmesi oldukça zordur. İnatçı yanları oldukları için inatları tuttukları zaman hiçbir kuvvet onları eğitmeye yanaştırmazlar. Eğitim sırasında ödül mamaları, en sevdiği yemekleri göstererek veya pozitif kelimeleri hitap ederek motiveleri attırılabilir.

Ayrıca eğitim verirken mutlaka kapalı ortamlar tercih edilmeli, çünkü kaşla göz arasında ortadan kaybolarak kaçabilirler. Kapalı alanda eğitimleri tamamlandıktan sonra açık alana geçerek tasmasız şekilde ama yine de korunaklı şekilde eğitime devam edilmelidir. Eğitimleri sabırlı, iyi ve doğru bir şekilde verilirse koku izi sürdükleri için polis köpeği olarak kullanılabilirler.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?