Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi50
Egzersiz Gereksinimi50
Oyunculuk40
Zeka Seviyesi75
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk95
Hayvanlarla Dostluk95
Yabancılarla Dostluk95
Eğitilebilirlik60
Bakım İhtiyacı65
İlgi İhtiyacı80
Sıcaklık Hassasiyeti60
Ses40
Bekçilik20

Uzun kulakları, yorgun bakışları ve kısa bacaklarıyla ünlü köpeklerdir. Time Dergisi’nin kapağında çıkmayı ve marka yüzü olmayı başarmışlardır.

“Basset” kelimesinin “bas” kelimesi Fransızca dilinden türetilmiştir. Yere yakın, cüce ve alçak anlamlarını taşımaktadır. İddialara göre Basset Hound cinsleri, Bloodhound cinslerinin atası oldukları yönündedir. Görünüş, fiziksel ve davranış özellikleriyle beraber benzerlik gösterdikleri için bu iddianın temeli oldukça güçlüdür.

Fransa’da görünüş farklılıklarından dolayı oldukça ün kazanmışlardır ama bacaklarının kısa olmasından dolayı nerede kullanılacakları konusunda düşünce ayrılıkları ortaya çıktı. Aslında 16. yüzyılda porsuk avcılıklarıyla ilgili metinlerde Basset Hound cinsleri anlatılıyor ve yetenekleri betimleniyordu. Zamanla Fransa’da yeteneklerini gören insanlar, özellikle av konusunda Basset Hound cinslerini kullanıyorlardı.

1875 yıllarının başlarında “İngiliz Köpek Gösterisi” adlı toplulukta çıkarıldı ve insanlara tanıtıldılar. 1800’lü yıllarda prenses, kraliyet ailesine Basset Hound sahiplenince kısa sürede ilgi topladılar ve herkes tarafından tanınmaya başlandılar. 1882 yıllarında EKC (England Kennel Club) Basset Hound cinslerini yakından tanıdı ve çok geçmeden adlarını kullanarak onlara özel kulüp açıldı.

Genetiği üzerinde çalışmalar yapılmıştır ve Basset Hound cinslerinin dört tane türleri meydana gelmiştir. Bunlardan bir tanesi Basset Artesien Normand köpekleridir ve tıpkı Basset Hound köpeklerine çok benzemektedir. Köpek yetiştiricileri onların cüce ve kısa bacaklı köpek olmasını istemedikleri için Bloodhound cinsleriyle çiftleştirilerek görünüş bakımından ortaya farklı seçenekler çıkarılmak istenmiştir. Sonuç olarak istedikleri olmamıştır ve Basset Hound cinsleri meydana geldikleri gibi yaşamaya devam etmişlerdir.

1800’lü yılların sonlarına doğru tanınmaları için İngiltere’den Amerika’ya gönderildiler. Aniden popülerlik kazandılar ve özellikle dış görünüşlerinin farklılığından dolayı “kısa bacaklı cüce köpek” diye hitap edildiler. Herkes tarafından büyük ilgiyle karşılanan Basset Hound cinsleri, 1885 yıllarında AKC (American Kennel Club) tarafından tanınarak kabul edildiler.

1928 yıllarının ortalarına doğru popülerlikleri daha çok arttı ve Time Dergisi’nin kapağında görselleri kullanıldı. 1960 yıllarında ise bir ayakkabı markasının reklam yüzü olarak hem kendilerine hem de ayakkabıya büyük ilgi toplamayı başarmışlardır. Tıpkı eskiden ilgi görüldüğü gibi günümüzde de fazlasıyla değer duyulmakta ve en merak edilen köpek cinsleri arasında yer almaktadırlar.

Basset Hound Özellikleri
Basset Hound Özellikleri

Basset Hound Özellikleri

Belki de dünyada en çok ilgi ve değer duygusunu tadan köpek cinslerinden biridirler. Time Dergisi’nin kapağında görsellerinin kullanılması başlı başına büyük başarı olduğu gibi reklamlarda da sevilen yüz olmaları tesadüf değildir. Hem görünüş hem de davranış bakımından diğer köpeklerden daha farklı olan Basset Hound cinslerinin özelliklerini okuduğunuzda onlara aşık olacağınızdan eminiz.

  • Kökeni: Fransa
  • Ortalama Boyutları: 35-38 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 20-27 kg
  • Renkler: Kahverengi, Siyah, Beyaz, Krem, Ten, Kırmızımsı, Karamel, Bakır, Kestane, Kum ve koyu tonlar
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Sakin, iyi huylu, sevecen ve çok uysal köpeklerdir. Diğer bazı köpekler gibi hırçın, saldırgan, olumsuz tavır sergileyen veya bağımsız değillerdir. Sıcakkanlı oldukları için her türlü ortama hemen uyum sağlayabilirler ve herkes şefkat gösterebilirler. Sahiplerine çok bağlıdırlar ve yalnız kalmak istemedikleri için sürekli peşlerinden gitmek isterler. Hatta derin bir uykudayken bile sahiplerinin gittiğini hissederler ve aniden uyanıp arkalarından beliriverirler.

Çok iyi koku alma yetileri oldukları için etraftaki en ufak kokuyu hemen algılayabilirler ve takip ederek kaynağını bulabilirler. Daha önce o yoldan geçen insanların ya da hayvanların kokularını alarak izlerini sürerler ve çoğu zaman etraftan ilginç nesneler bularak sahiplerine getirirler. Zaten avcı köpekleri de oldukları için içgüdüsel olarak sürekli burunları yerde gezerler.

Arkadaş canlısı oldukları için yabancı insanlara ve hayvanlara karşı sıcakkanlı tavırlarla yaklaşırlar. Çekingen davranmak yerine girişken özelliklerini kullanarak hemen herkesle sosyalleşebilirler. Aile fertleriyle de çok iyi anlaşabilirler ve onların yanına giderek aile saadetlerine ortak olabilirler. Basset Hound cinslerinin kulakları büyük ve uzun olduğu için çocukların dikkatini çekebilir. Çocuklar bilmeden veya istemeden kulaklarını çekmemeleri için sahiplerinin gözetimi altında vakit geçirmeliler.

Fiziksel Özellikleri

Yükseklik bakımından kısa mesafeleri vardır ama gövdeleri uzundur. Küçük köpekler gibi görünseler de aslında ağırlardır ve çok dayanıklı vücut yapıları vardır. Sarkık derileri, uzun kulakları, kısa bacakları ve düşük gözleriyle birlikte çok karakteristik köpek cinsleridir. Hatta AKC tarafından “en çekici köpek cinsi” ilan edilmişlerdir.

Büyük, yuvarlak ve dikkat çekici kafa yapıları vardır. Kafa üzerinde ve alın bölgesinde Basset Hound cinslerine özel kırışıklıklar ve buruşukluklar vardır. Gözleri tıpkı yaşlı dedeler gibi düşük ve her zaman yorgunmuş gibi bakışları vardır. Kulakları uzun, geniş ve aşağı doğru sarkıktır. Kulaklarını tutup yanlara doğru tutulduğunda ne kadar büyük oldukları fark edilebilir.

Kısa, ipeksi ve parlak tüylere sahiptirler. Sudan etkilenmeyen tüyleri oldukları için kürkleri kolay kolay ıslanmazlar ve her hava durumuna uyum sağlayabilirler. Genellikle kuyrukları sırtlarına doğru kalkık şekildedir, bazen de sırt üstüne kıvırarak dururlar. Çok mutlu olduklarında veya bir şeye dikkat kesildiklerinde aniden kuyruklarını havaya dikerler.

Genellikle kahverengi, karamel, siyah, limon rengi, kül, kum, ten, bakır, kırmızımsı ve kestane tonlarında tüy renklerine sahiptirler. Her Basset Hound cinsinin tüy renkleri aynı olacak diye kaide olmadığı için bazılarında kahverengi-siyah tüyler görülürken, diğerlerinde ise limon-beyaz-kahverengi tonlarında tüy renkleri fark edilebilir.

Basset Hound Cinsi
Basset Hound Cinsi

Basset Hound Bakımı

Tüyleri kısa olduğu için bakımları da kolaydır. Tüylerinin daha pürüzsüz, parlak ve ipeksi görünmesi için haftada 1-2 defa tarama ya da fırçalama işlemi yapılması iyi olur. Kısa tüyleri olmalarına rağmen yine de hafif şekilde tüyleri dökülebilir ama düzenli tarama yapılırsa engellenebilir. Tüyleri suyu ittiği için sık sık banyo yapmalarına gerek yoktur. Nadiren ya da çok kirlendikleri zaman uygun köpek şampuanıyla banyo yapabilirler.

Kulakları uzun olduğu için yeterince hava almaz ve enfeksiyon oluşabilir. Bunu önlemek adına haftada 1 defa kulak içi-dışı kontrolleri yapılmalı ve veterinere danışarak uygun solüsyonla kulakların genel temizlemesi yapılmalıdır. Tırnaklarının uzunluğu kontrol edilerek aylık kesilmeli ve ağız sağlıkları için düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır.

Gövdeleri uzun ve bacakları kısa olduğu için hareket konusunda pek iyi değillerdir. Eklemlerinin zarar görmemeleri için özellikle 1 yaşlarına kadar yüksekten atlamalarını, zıplamalarını, ani hareket yapmalarını veya hızlı koşmalarını engellemelisiniz.

Basset Hound Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı köpeklerdir ama fiziksel görünümleri nedeniyle kalça, eklem ve kemik hastalıklarına yatkınlardır. Kulaklarının sarkık ve uzun olmasından dolayı kulak içi enfeksiyon, sık kaşınma, yaralar oluşması ya da diğer kulak hastalıkları da görülebilir.

Düzenli olarak genel muayeneden geçmeleri, aşılarının yaptırılması ve beslenmelerine dikkat edildiği müddetçe sağlıklı köpekler olacaklardır. Ortalama yaşam ömürleri 9-12 yıl olarak belirlenmiştir ve diğer köpeklere göre biraz daha azdır.

Basset Hound Egzersizi

Pek hareketli ve enerjik köpek değillerdir. Günlük egzersizlerini karşılamak için 1 km hafif tempolu yürüyüşler ve 20-30 dakika kadar da oyun oynamaları yeterli olacaktır. Ağırbaşlı oldukları için diğer köpeklerin oynadığı oyunları pek sevmezler. İz ve kokuları takip etmeyi çok sevdiklerinden bir parkur kurabilirsiniz ve sonuna ödül maması koyarak hareket etmelerini sağlayabilirsiniz.

Basset Hound Eğitilebilir mi?

Her ne kadar sahiplerine bağlı olsalar da kendi kararlarına göre hareket eden cinslerdir. Yavruluk dönemlerinde verilen eğitim daha verimli olacağı için ne kadar erken eğitim verilirse o kadar iyi olacaktır. Büyüdükleri zaman sahiplerinin sözlerini dinlemeyebilirler ve hep zorla bir şeyler yapmaya çalışırlar.

Eğitim sırasında etrafta dikkatlerini çekecek koku olmaması gerekir, çünkü koku köpeği oldukları için aniden hissederler ve peşlerinden gitmek için ortalığı ayağa kaldırırlar. İçgüdülerinde sıcakkanlılık ve sosyallik oldukları için temel komutları öğrenmeleri onlara yeterli olacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?