Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat85
Köpeklerle Dostluk100
Hayvanlarla Dostluk95
Yabancılarla Dostluk95
Eğitilebilirlik90
Bakım İhtiyacı60
İlgi İhtiyacı85
Sıcaklık Hassasiyeti20
Ses90
Bekçilik90

Amerikan Tilki Tazıları, koku alma ve iz sürme konularında çok başarılıdırlar. Aynı zamanda avcılık konusunda da yetenekleri yüksektir.

İsimlerinden de anlaşıldığı gibi tilkileri kovalayan Amerikan Tilki Tazılarının 1650 yıllarında meydana geldikleri bilinmektedir. Amerika’dan İngiltere’ye giden insanların yanlarında tazılarını götürmesiyle tanınma serüvenleri başlamıştır. Amerikan Tilki Tazılarına bakıldığında, İngiliz Tilki Tazısı ve Beagle cinslerine çok benzerlik gösterdikleri görülmektedir.

İlk köpek yetiştiricilerinden biri olan George Washington, Amerikan Tilki Tazıları’nın şekillenmesi ve daha fazla özelliğe sahip olmaları için birçok çalışmalara başlamıştır. İngiliz Tazısı, Fransız Tazısı ve diğer köpek cinsleriyle çaprazlama işlemleri yaparak, Amerikan Tilki Tazılarını ve kendi köpeklerine katkıda bulunmak istedi. Elde ettiği sonuçlarla beraber 1850 yıllarında Amerikan Tilki Tazıları, Amerika’da resmen kaydedilmiştir.

Amerikan Foxhound, Amerika’da ve Tennessee dağlarında inanılmaz bir popülerlik yakaladılar. Özellikle dağdaki tilkileri ve geyikleri yakalayıp avladıkları için birçok insanın gözdeleri haline gelmişlerdir. Daha sonra diğer insanlar tarafından İngiliz Tilki Tazıları daha farklı görüldükleri için Amerikan Tilki Tazılarının popülerliği düşmüştür. Yine de 1886 yıllarında AKC (American Kennel Club) tarafından kabul edildiler.

Sonuç olarak Amerikan Tilki Tazıları’nın dört çeşidi bulunmaktadır; birincisi hızları ile bilinen koşucu tazılardır. İkincisi, yüksek sesleriyle ve güçlü burunlarıyla tilkileri yakalamaya çalışanlardır. Üçüncüsü, canlı av yerine yapay av oyuncaklarıyla eğitilen yarışçı tazılardır. Dördüncü ve son tazı çeşitleri ise avcılara yardımcı olanlardır. Genel olarak tüm tazılar iz sürme, bekçilik, dayanıklılık ve avcılık konusunda çok iyi oldukları belirlenmiştir.

Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri
Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri

Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri

Beagle köpek cinsleriyle çok benzedikleri için ilk bakışta Amerikan Tilki Tazıları’nın, Beagle olduğunu zannedilebilir. Aslında iki cinste görünüş, davranış ve özellik bakımından birbirinden çok farklıdır. Amerikan Tilki Tazıları’nın orta boyuttaki köpek cinsi olduklarına bakmayın, aslında çok yetenekli ve tuttuğunu koparabilen köpeklerdir. Günümüzde Türkiye’de pek popüler olmasalar da Amerika başta olmak üzere birkaç ülkede çok popülerdirler.

  • Kökeni: Amerika
  • Ortalama Boyutları: 54-65 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 19-31 kg
  • Diğer Adı: American Foxhound
  • Renkler: Ten Rengi, Altın Rengi, Kahverengi, Karamel, Bal Rengi, Siyah, Beyaz

Karakter Özellikleri

Evde yaşamaya uygun olmayan köpek cinslerinden olmalarına rağmen aslında karakteristik özellikleri evde yaşamalarına elverişlidir. Sabırlı, sıcakkanlı, cana yakın, nazik, sadık ve meraklı kişilik özelliklere sahiptirler. Sahiplerine ve aile fertlerine çok düşkün oldukları için sürekli onların yanında durarak hep beraber vakit geçirmek isterler.

Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar, eğer uzun süre yalnız başlarına kalırlarsa etrafa zarar verebilirler. Yabancı insanlarla, hayvanlarla çok iyi anlaşırlar ama özellikle köpekleri çok severler. Köpeklerle hemen iletişim kurarlar ve onlarla vakit geçirmek için sanki anlaşıyorlarmış gibi farklı sesler çıkarırlar.

Ayrıca Amerikan Tilki Tazıları sürü halinde gezdikleri için köpek arkadaşlarına, insanlardan daha fazla değer verebilirler. Amerikan Tilki Tazıları’nın herhangi bir evcil hayvanla iletişim kurarken her ihtimale karşı gözetim altında tutularak izlenmelidir.

Çok hareketli, enerjik ve durmak nedir bilmeyen köpekler oldukları için apartman hayatına pek uygun değillerdir. Ayrıca aniden havlamayı ve melodik sesler çıkarmayı çok sevdiklerinden komşularla başınız belaya girebilir. Zaten avcı ve etrafı koklamayı çok seven köpekler oldukları için bu özelliklerinin gelişmesi adına mutlaka açık alanda yaşamlarını sürdürmeleri gerekmektedir.

Amerikan Foxhound
Amerikan Foxhound

Fiziksel Özellikleri

Güçlü, dayanıklı ve sağlam vücut yapılarına sahiptirler. Ortalama ağırlıkları 19-31 kg’dır ve 54-65 cm boyutlarındadırlar. Derin göğüs yapısına sahip oldukları için akciğerleri gelişmiştir. Bu özellikleri onların av peşindeyken ekstra enerji kazanmalarına yardımcı olur. Bacakları ve patileri de güçlü oldukları için çok hızlı koşabilirler.

Amerikan Tilki Tazıları’nın kafaları öne doğru uzundur ama vücutlarıyla aynı orantıdadır. Kafalarının üst kısımları düzdür ve hafif yuvarlak şeklindedir. Kulakları geniş ve uzun oldukları için kafalarının sağ ve sol bölgelerini tamamen kapatırlar.

Eski zamanlarda Amerikan Tilki Tazıları’nın kulak uçları yuvarlak şekilde kesilirdi. Bu işlemin asıl amacı avlanmaya çıktıklarında uzun ve güneş kulaklarının zarar görmesini engellemektir. İri ve belirgin göz yapılarıyla tüm dikkatleri üzerlerine çekerler. Genellikle siyah, kahverengi ve ela göz renklerine sahip olabilirler.

Tek katmanlı düz, sert ve kısa tüylere sahiptirler. Avcılık veya iz sürme peşindeyken çalıların arasında kamufle olmaya bayılırlar. Sert tüyleri sayesinde çalılardan gelen yabancı nesnelerin derilerine zarar gelmesini engellemiş olurlar. Genellikle siyah, beyaz, karamel, bal rengi, ten rengi, kahverengi veya iki renkli tüylere sahiptirler.

Amerikan Tilki Tazısı Bakımı

Kısa ve sert tüylü olmalarına rağmen çok parlak kürkleri vardır. Genel olarak seyrek tüy dökerler ama mevsimsel geçişlerde tüy dökülmeleri normal olarak yoğunlaşabilir. Tüylerini haftada 1-2 kez uygun ürünle taranması ve fırçalanması gerekmektedir. Düzenli olarak taranırlarsa hem tüylerinin kaliteleri artar hem de mevsim geçişlerindeki tüy dökülmeleri azalmış olur.

Çok kirlenmedikleri müddetçe banyo yapmalarına gerek yoktur. Sadece nemli bir bezle arada sırada tüyleri silinebilir ve ufak kirler temizlenebilir. Aksi halde iyice kirlendikleri zaman köpek şampuanı temin ederek ılık suyla banyo yaptırılmalıdırlar. Düzenli olarak tırnak kesimi, göz, ağız, diş ve kulak temizliği yapılmalıdır.

Amerikan Tilki Tazıları evde yaşamaya pek uygun değillerdir. Bahçe, çiftlik veya geniş alanlarda kendi kulübesinde yaşamaları daha doğru olacaktır. Avcılık duyguları fazlasıyla geliştikleri için özgürce etrafı koklamayı ve koşturmayı isteyeceklerdir. Eğer bunu yapamazlarsa engellenmiş olurlar ve kendilerini mutsuz hissedeceklerdir.

Amerikan Tilki Tazısı Sağlık Durumu

Bu cinslerin genellikle sağlıklı oldukları bilinmektedir. Kilo almaya yatkın vücutlarından dolayı mutlaka beslenme miktarlarına ve nasıl beslendiklerine dikkat etmelidirler. Bilerek veya bilmeyerek çok besin tükettikleri zaman egzersiz seviyeleri bir tık daha fazla tutularak hareket etmeleri sağlanmalıdır.

Uzun kulaklara sahip oldukları için enfeksiyon sorunları görülebilir. Bunu önlemek adına mutlaka haftalık olarak kulak içleri kontrol edilerek temizlenmelidir. Bunların dışında düzenli olarak veteriner kontrollerine giderek, tüm aşıları yaptırılmalıdır. Amerikan Tilki Tazıları’nın ortalama yaşam ömürleri 11-13 yıl olarak belirlenmiştir.

Amerikan Tilki Tazısı Bakımı
Amerikan Tilki Tazısı Bakımı

Amerikan Tilki Tazısı Egzersizi

Çok hareketli ve aktif köpekler oldukları için egzersiz seviyeleri yüksektir. Yeterli egzersiz yapmadıkları zaman depresyona girerek farklı davranışlar sergileyebilirler. 90-120 dakika arası aktivite (saklambaç, kovalama, yapay hareketli oyuncaklarla avcı duygularını yükseltmek, frizbi oynatmak, nesne geri getirme vb.) yapılabilir veya 2-2.5 km kadar sahipleriyle beraber yürüyüşe çıkabilirler.

Çok iyi koku aldıkları için kolaylıkla dikkatleri bozularak egzersiz yerini terk edebilirler. Bunu engellemek için her zaman farklı yerlerde egzersiz yaptırmak yerine kokusunu bildiği bölgelerde yapılması daha iyi olacaktır. Ayrıca kafalarına göre bağımsız davranmamaları için mutlaka tasma takılmalı ve eve dönene kadar çıkarılmamalıdır. Aksi halde kokuların peşlerinden giderek kaşla göz arasında kaybolabilirler.

Amerikan Tilki Tazısı Eğitilebilir mi?

Sahiplerine çok düşkün olmaları, onların ne kadar kolay eğitilebileceklerini göstermektedir. Keskin koku alma ve avcılık duyguları yoğun bastığı için bazen bağımsız takılmayı seçseler de aslında sahiplerine çok sadıktırlar. Bu tarz davranışlarda bulunurlarsa asla kızılmamalıdır, çünkü bu onların içgüdülerinde olan özellikleridir.

Aniden izlerin peşinden gidip kaybolmamaları için mutlaka yavruluk dönemlerinde temel itaat dersleri verilerek bu durumun engellenmesi gerekmektedir. En azından “hayır, gitme, dur, geri gel vb.” gibi komutları çok iyi bilmelidirler. Sahiplerinin ağızlarından bu kelimeler çıktığı zaman hemen durabilmeli ve geriye dönebilmeliler.

Eğitim sırasında mutlaka pozitif kelimeler ve motive edici cümleler kurulmalıdır. Ceza, yüksek ses, hakaret vb. gibi olumsuz tepkiler onları mutsuz edecek ve sahiplerinden uzaklaşmalarına sebebiyet verecektir. Amerikan Tilki Tazılarına ne kadar iyi ve sevgi dolu yaklaşılırsa, eğitim konusunda o kadar iyi verim alınacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?