Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi100
Egzersiz Gereksinimi100
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi85
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk50
Hayvanlarla Dostluk50
Yabancılarla Dostluk70
Eğitilebilirlik60
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti95
Ses100
Bekçilik90

Nerede ve ne zaman meydana geldikleri pek bilinmese de iddialar bulunmaktadır. Eskiden olduğu gibi günümüzde de hala popülerlerdir.

American Eskimo köpekleri Pomeranian, Samoyed, Volpino ve beyaz renkte olan birkaç köpek cinslerinden özenilerek Almanya’da üretilmişlerdir. İlk meydana geldikleri bölge ve zaman tam olarak bilinmese de herkes tarafından tanınan köpeklerdi. Aslında bunun sebebi Pomeranian ve Samoyed köpeklerinin ön planda olmasından kaynaklanır.

1900’lü yıllarda Pomeranian, Samoyed, Volpino ve diğer köpeklerin özelliklerini taşısalar da yine de bu ırklardan olmadıkları için istenmemişlerdir. Haliyle American Eskimo köpeklerinin kökenlerinin neresi olduğu, kimin meydana getirdiği, yetiştiricilerinin kim olduğu, ne zaman ürettikleri vb. gibi soruların cevapları çok belirsizdir. Bazı iddialara göre Almanya’dan Amerika’ya gelen insanların yanında beyaz Spitz köpeklerin olduğu görülmüştür.

19. yüzyılda diğer ülkelerden Amerika’ya gelen işçiler, yanlarında American Eskimo köpeklerini getirdiler. Yardımcı, korumacı, işçi ve bekçi köpeği olarak çalıştırdılar. 1913 yılında UKC (United Kennel Club) tarafından kabul edilmişlerdir. American Eskimo köpekleri daha çok Almanya’da bulundukları için o insanlar tarafından “American Spitz” ismi verilmiştir.

1917 yıllarında Amerikalı insanlar “Spitz” kelimesini beğenmedikleri ve Almanya’dan tamamen çıkarmak istedikleri için “American Eskimo” ismini uygun gördüler. Daha sonra görünüşlerinin güzelliğinden dolayı sirklerde, gösterilerde ve yarışmalarda yer almışlardır. Amerikan Eskimo köpeklerinin ne kadar yetenekli olduklarını fark eden insanlar, yavrularını sahiplenmek için paralar teklif ettiler.

Popülerlikleri çok arttı ve 1994 yılında AKC (American Kennel Club) tanınmışlardır, ama geçmişleri çetrefilli oldukları için kabul edilmeleri 1995 yılına kadar sürmüştür. Şu an günümüzde polis, narkotik, koruma, bekçi ve arkadaş köpeği görevlerini üstleniyorlar.

American Eskimo Özellikleri
American Eskimo Özellikleri

American Eskimo Özellikleri

Tarihleri ve meydana geldikleri yer bilinmese de “Eskimo” adından dolayı kuzey kutbuyla alakaları oldukları tahmin edilmiştir. Ayrıca tüyleri yoğun, gösterişli ve beyaz oldukları için daha önce kızak köpekleri olarak görev aldıkları yönünde iddialar bulunmaktadır. En popüler köpeklerden biri olan American Eskimo cinslerinin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kökeni: Almanya
  • Ortalama Boyutları: 24-50 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 4-19 kg
  • Renkler: Beyaz, Krem, Bisküvi Rengi, Vanilya, Gri ve Pembe alt tonları
  • Diğer Adı: American Spitz, American Eskimo Spitz, American Eskimo Dog, Eskie

Karakter Özellikleri

Ailelerine çok düşkün oldukları için asla yalnız kalmak istemezler. Kısa süre bile yalnız kaldıklarında büyük strese girerler, hatta bu depresyona kadar ilerleyebilir. Hassas kişiliklerinden dolayı yüksek ses, cezalar, olumsuz kelimeler, fiziksel ve psikolojik şiddete asla dayanamazlar.

Sahiplerine düşkün oldukları için sözlerini dinlerler ve hoşnut etmek için çabalarlar. Ne kadar itaatkar köpek olsalar da inatçı ve bağımsız karakterleri de mevcuttur. Eğitimi veya oyun oynamayı aniden bırakarak kendi kafalarına göre hareket edebilirler. Bazen sahiplerinin sözlerini dinlemezler, kendi istediklerini yaptırmak için söylenenleri yapmayabilirler.

Sahiplerine çok yakın olsalar da yabancılara ve hayvanlara karşı mesafeli yaklaşırlar. Bunun sebebi saldırgan oldukları için değil, tam tersi çekingen ve utangaç olduklarından kaynaklanır. Yabancılarla belli bir zaman geçirdikten sonra güven bağı oluştuğu için çekingenlikleri ortadan kalkar.

Küçük çocuklara karşı sabırları düşük oldukları için aynı ortamda yalnız bırakılmamalılar. Çocukların ne yapacakları belli olmadığı için aniden American Eskimo köpeklerinin tüylerini çekebilirler. Saldırganlık göstermeseler bile ani tepkilerinden dolayı çocukları korkutabilirler. Gözetim altında çocuklarla zaman geçirip, oyun oynayabilirler.

American Spitz
American Spitz

Fiziksel Özellikleri

American Eskimo köpeklerinin ortalama boyutları 24-50 cm, ağırlıkları ise 4-19 kg arasındadır. Güçlü ve kaslı bacaklarla sahip oldukları için çok hızlı koşabilirler. Son sürat koşarlarken bile istedikleri zaman kendilerini kolayca durduracakları patileri vardır. Gerçek American Eskimo köpeklerinin patilerinin alt kısmı tamamen siyahtır ve mutlaka öyle olması gerekmektedir.

Kafaları büyük, dikkat çekicidir ve yüz hatları da oldukça belirgindir. Özellikle kafa ve boyun kısımlarındaki yoğun tüylerinden dolayı aslanlara benzerlik gösterirler. Tıpkı Samoyed gibi ağızları yukarı doğru kalkıktır ve sanki hep gülüyormuş gibi mimikleri vardır. Dişleri, ağızları, dudakları, diş etleri, gözleri ve göz çevreleri siyah renktir.

American Eskimo köpeklerinin tüyleri çift katmanlıdır. Alt katmanları yoğun, üst katmanları ise uzun ve oyuncak ayılar gibi peluştur. Tüylerinin bu özelliklerinden dolayı soğuk havalara, ufak tefek tehlikelere ve yağışlara çok dayanıklıdırlar. Özellikle boyun, bacaklar ve kuyruk bölgelerinde vücutlarına oranla daha fazla tüy görülür. Genellikle beyaz, krem, bisküvi, pembemsi, gri ve vanilya tüy renkleri vardır.

American Eskimo Bakımı

Çift katmanlı ve yoğun tüylere sahip olmalarına rağmen bakımları oldukça kolaydır. Tüylerinin kalitelerinin düşmemesi, birbirlerine dolanmaması ve matlaşmaması için haftada 3 defa tarama-fırçalama işlemleri yapılmalıdır. Normal olarak tüy dökerler ama mevsim geçişlerinde şiddetli tüy dökülmeler görülebilir. Böyle bir durumda günde 2 kez tarama işlemleri yapılabilir.

American Eskimo’ların derileri yağlı oldukları için ayda birkaç kez uygun köpek şampuanıyla banyo yaptırılabilir. Banyodan sonra tüyleri tamamen kurutulmalı ve tüy açıcı sprey kullanılarak tüyleri taranmalıdır. Tırnakları aylık olarak kesilmeli, kulak kontrolleri yapılmalı, ağız-diş bakımları haftalık kontrol edilerek uygun ürünlerle fırçalanmalıdır.

Ev ve apartman ortamında yaşayabilirler ama havlamalarından insanlar rahatsız olabilirler. Özellikle yalnız kaldıklarında üzgünlüklerini belli etmek için yüksek sesle havlarlar. Bahçede kulübe ortamında yaşarlarsa, özellikle soğuk havalarda yalnız kalmak istemezler. Yaz aylarında dışarıda, kış aylarında evde yaşanacak şekilde durumları ayarlanabilir.

American Spitz Özellikleri
American Spitz Özellikleri

American Eskimo Sağlık Durumu

American Eskimo köpekleri genel olarak sağlıklıdırlar ve belli bir genetik hastalıkları olmadıkları bilinir. Göz enfeksiyonları, göz sorunları veya gözyaşı kanallarında sorun yaşamaları muhtemeldir. Dolayısıyla gözleri sürekli kontrol edilerek muayene ettirilmelidir.

Sağlık durumlarından tamamen emin olmak için rutin bakımlarını, aşılarını ve genel muayeneleri aksatılmamalıdır. American Eskimo cinslerinin ortalama yaşam ömürleri 12-15 yıl olarak belirlenmiştir ama bu süre sahiplerine göre değişkenlik gösterebilir.

American Eskimo Egzersizi

American Eskimo köpeklerinin enerjileri fazlasıyla yüksektir. Her gün 1 saat koşmayı, yerlerde yuvarlanmayı, böcekleri yakalamayı, koku takip etmeyi ve oyun oynamayı çok severler. Günlük olarak 1.5-2 km sahipleriyle yürüyüş veya koşu yapabilirler. American Spitz köpekleri bunları asla yalnız yapmayı sevmezler, mutlaka sahiplerinin de yanlarında olmalarını isterler.

Aktif köpekler olduklarından bir gün bile egzersiz yapmadıklarında, enerjilerini atamayacakları için strese girerler. Evdeki eşyaları dağıtabilirler, huzursuzluk çıkarabilirler, yüksek sesle kesintisiz havlayabilirler, komut dinlemezler, iştahları aniden kesilir ve hastalık derecesine kadar durumu ilerletebilirler. Mutlaka günlük 3 ila 4 saat American Eskimo köpeklerine zaman ayırılmalı ve güven verilmelidir.

American Eskimo Eğitilebilir mi?

Sahiplerini ne kadar çok sevseler de bazen bağımsız ve inatçı yanları daha ağır basabilir. Bazen çok akıllıca davranıp tüm eğitimlerden başarıyla geçip, sahiplerini çok şaşırtabilirler. Bazen de kafalarına göre hareket ederek eğitimlerini tamamlamak istemezler ve aniden ortadan kaybolabilirler.

Her şeyden kolaylıkla sıkılabilir, hatta bunu belli etmek için yerlerinden hiç kıpırdamadan komutları duymazdan gelirler. Ayrıca sahipleri sözlerini geçiremezlerse, alfa konumuna geçerek kendi istediklerini kolaylıkla yaptırabilirler. Dolayısıyla lider vasıflı, disiplinli ve dediğim dedik karakterdeki sahiplere ihtiyaçları olacaktır.

Sahiplerinin kendilerine çok güvendiklerini gördükleri zaman pes edip, itaat etmeleri gerektiğini anlayacaklardır. American Eskimo köpeklerini çok iyi eğitebilmek için mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren eğitime başlanmalıdır. Öncelikle temel eğitimler verildikten sonra yabancı insanlarla ve hayvanlarla sosyalleşmeleri için derslere başlanmalıdır.

Daha sonra bağımsız ve inatçı taraflarını azaltmak için “hayır, dur, gitme, buraya gel, evet, geri gel, git, sus, havlama, havla, dost, sakin ol, yasak, otur vb.” komutlar öğretilmelidir. Zaman geçtikçe daha iyi öğrenecekleri için yetişkin oldukları zaman dört dörtlük köpek olacaklardır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?