Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk90
Hayvanlarla Dostluk90
Yabancılarla Dostluk90
Eğitilebilirlik85
Bakım İhtiyacı95
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti70
Ses65
Bekçilik30

Görünüşleri bakımından herkesin dikkatini çeken American Cocker Spaniel cinsleri, günümüzde en çok sahiplenilen köpeklerdir.

American Cocker Spaniel cinslerinin geçmişleri çok eskiye, yani antik çağların hikayesine kadar dayanır. Spanyel (Spaniel) İspanyol Köpeği anlamını taşıdığı için atalarının İspanya’dan geldiklerine dair iddialar bulunmaktadır. 1800’lü yıllarda Spaniel köpekler kendi aralarında oyuncak ve av köpekleri olmak üzere ikiye ayrılırlardı.

Av köpekleri de yine kendi aralarında su ve kara olarak iki türe ayrılmıştır. Kara köpekleri ormanlık ve kayalık alanlarda harika bir şekilde hayvanları avlayıp, sahiplerine getirirlerdi. Köpek yetiştiricileri bu yeteneklerini kullanıp daha çok kuş avcısı olarak eğittiler. Su köpekleri de bir saniye bile düşünmeden suya atlayarak rahatlıkla yüzerlerdi. Bu yeteneklerinden dolayı balıkçıların bir numaralı arkadaşlarıydı.

American Cocker Spaniel cinslerine, diğer köpekler gibi sıradan gözle bakılmıyordu. 1892 yıllarında İngiltere’de tam anlamıyla cins olarak kabul edildiler. Daha sonra Amerikalı insanlar İngiliz Cocker Spaniel cinslerini ABD’ye almaya başladılar. Bu gelişmeden sonra Amerika’da İngiliz Cocker Spaniel ve American Cocker Spaniel olarak ikiye ayrıldılar.

Aslında American Cocker cinsleri, İngiliz Cocker cinslerinden üretilmişlerdir. 1900’lü yıllarda Amerikalı insanlar kuşları avlamaları için İngiliz Cocker cinslerini tercih ettiler, çünkü American Cocker Spaniel cinslerinden daha küçüklerdi. 1935 yıllarında İngiliz ve American Spaniel cinsleri ikiye ayrılarak AKC (American Kennel Club) tarafından kabul edildiler.

Yine de American Cocker Spaniel cinsleri daha popüler oldular ve ”Lady ile Sokak Köpeği” olmak üzere diğer filmlerde rol aldıklarından sonra herkes tarafından tanındılar. Daha sonra 1970’li yılların başında İKK (İngiliz Kennel Club) tarafından kabul edilip, İngiltere’de tekrar tanıtıldılar. Bu tarihten günümüze kadar popülerlikleri daha üst seviyede devam etmektedir.

American Cocker Spaniel Özellikleri
American Cocker Spaniel Özellikleri

American Cocker Spaniel Özellikleri

Hayatları boyunca hep iki çeşide ayrılan American Cocker Spaniel cinsleri, hem görünüş hem de davranış bakımından diğer köpeklerden daha farklıdırlar. Her zaman tatlı, güler yüzlü ve sempatik tavırlarıyla herkesi kendilerine aşık etmeye başarırlar. Geçmişten bugüne kadar popülerliklerini aynı seviyede tutan American Cocker Spaniel cinslerinin tüm özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kökeni: Amerika
  • Ortalama Boyutları: 35-40 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 10-15 kg
  • Diğer Adı: Yok
  • Renkleri: Kızıl, Kahverengi, Siyah, Krem Rengi, Mavimsi, Gümüş, Beyaz, Açık Kahverengi, Bej Rengi, Devetüyü veya çizgili

Karakter Özellikleri

Neşeli, nazik, hareketli ve sürekli sahiplerini memnun etmeye çalışan belirgin karakter özellikleri vardır. Aile fertlerinden sevgi görmeye çok ihtiyaçları vardır ve çok düşkün davranırlar. Ailelerinin yaptıkları her planda American Cocker cinslerini de dahil etmeleri onların hoşlarına gidecektir ve mutlu olacaklardır. Aileleri dışında yabancı insanlarla ve hayvanlarla da iyi anlaşabilirler ama özellikle çocukları çok severler.

Meydana geldiklerinde av köpekleri olarak yetiştirildiklerinden avcılık duyguları muhteşem gelişmiştir. Dışarı çıktıklarında veya egzersiz için açık alana gittiklerinde kuşlardan, kedilere kadar hepsinin peşinden koşarak avlamaya çalışırlar. Dışarıya çıkarken mutlaka tasmayla çıkarılmalı ve tenha yerlerde zaman geçirilerek diğer hayvanlara saldırmaları engellenmelidir.

Orta boy köpeklerden olmalarına rağmen aslında çok duygulu hayvanlardır. Sahiplerinden yüksek ses ve azar işittikleri zaman çok kırılırlar, bir köşeye giderek üzüntülerini yaşarlar. Bu sadece onların psikolojilerine değil, fiziksel sağlıklarının bozulmalarına da neden olabilir. American Cocker Spaniel cinslerine çok yumuşak davranmalı ve sakin ses tonuyla iletişime geçilmelidir.

American Cocker Spanyel
American Cocker Spanyel

Fiziksel Özellikleri

American Cocker Spaniel cinsleri, orta boyutlara sahiptirler ve oldukça güçlü vücutları vardır. Ortalama ağırlıkları 10-15 kg ve 35-40 cm boyutlara sahiptirler. Sportif köpekler kategorisinde en küçükleri olsalar da spor alanında bayağı iyidirler. İstenildiğinde kucakta veya tasmayla taşınabilecek kadar uyumlu vücut yapılarına sahiptirler.

Avlanma içgüdülerinden dolayı gördükleri hayvanların peşinden hızlı koşarlar ve istedikleri zaman kendilerini kolaylıkla durdurabilirler. Diğer orta boyutlu köpeklere göre daha sağlam patileri ve bacakları vardır. American Cocker cinsleri uzun kafa yapısına sahiptirler. Çeneleri de kafaları gibi uzundur, kısa ve geniş burunları sayesinde ilk bakışta hemen dikkatleri üzerlerine çekerler.

Uzun kulaklara sahiptirler ve kafalarının iki yanına doğru sarkık şekilde dururlar. Tıpkı vücutlarında bulunan tüyler kadar kulaklarında da yoğun tüyler bulunmaktadır. Yuvarlak ve badem şeklinde göz yapılarına sahiptirler. Genellikle kahverengi göz renkleri vardır ama bazı American Cocker cinslerin mavi gözlü oldukları da görülmüştür.

İpeksi, düz, dalgalı, yumuşak, yoğun ve orta uzunlukta tüylere sahiptirler. Genellikle bel, karın, sırt, göğüs, bacak, kulak bölgelerinde daha fazla tüy yoğunluğu görülmektedir. Siyah, kahverengi, açık kahverengi tonları, krem rengi, kızıl, mavimsi, gümüş, bej, devetüyü, beyaz veya iki renkli tüy renklerine sahiptirler. Bazen desenli veya çizgili tüyleri oldukları da görülebilir. Bu özellikleri de onları farklı ve gösterişli olmalarına yardımcı olur.

American Cocker Spaniel Bakımı

Muhteşem tüylere sahip oldukları için düzenli ve yoğun bakıma ihtiyaçları vardır. Tüylerine yeterince bakım yapılmazsa, tüyler birbirine dolanabilir ve kıtıklar meydana gelebilir. Haftada 3 defa ince dişli bir tarakla tüyleri taranmalı ve fırçalanmalıdır. Bazı günler daha yumuşak tarakla fırçalanarak tüylerinin birbirlerine karışması engellenebilir.

American Cocker köpeklerinin bazı bölgelerinde (bel, karın, sırt, göğüs, bacak, kulak) daha yoğun ve uzun tüyler vardır. Özellikle bu bölgeleri tararken ya da fırçalarken çok dikkat edilmeli ve yumuşak hareketlerle ilerlenmelidir. Kolaylık olsun diye bilinen markası olan kıtık açma spreyleri de kullanılabilir.

Kulak bölgelerindeki tüyleri tararken çok dikkatli olunmalıdır, çünkü cilt yapıları ince oldukları için sert tarak darbesi aldıklarında zarar görebilirler. Tarama ve fırçalama bakımları ne kadar önemliyse mutlaka banyo yapma rutinleri de çok önemlidir. Tüylerinin sağlıkları için ayda 1-2 kez uygun köpek şampuanıyla banyo ihtiyaçları giderilmelidir. Ciltlerini tahriş etmemek adına tüyleri çok iyi durulanmalı ve kurutulmalıdır.

Birçok köpek bakım rutinlerini sevmedikleri gibi American Cocker cinsleri de sevmez. İlginç sesler çıkarırlar ve aniden kaçarak hiç akla gelmeyecek yerlere saklanabilirler. Çoğu zaman sahiplerine küserler ve bakım ürünü gördüklerinde yine ortadan kaybolurlar. Bunların yaşanmaması için yavruluk dönemlerinden itibaren düzenli olarak bakım yapılmaya başlanmalıdır.

American Cocker Spaniel Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı ve genetik rahatsızlık taşımayan köpek olarak bilinirler. Sadece kulakları uzun ve tüylü oldukları için yeterince hava almaz ve enfeksiyon gibi olumsuz durumlar görülebilir. Bunu önlemek adına düzenli olarak kulakları kaldırılarak uygun solüsyonlarla temizlenmelidir. Ortalama ömürleri 10-15 yıl oldukları bilinse de düzenli aşı, veteriner kontrolü, fiziksel ve psikolojik sağlıkları iyi tutularak yaşam süreleri arttırılabilir.

American Cocker Bakımı
American Cocker Bakımı

American Cocker Spaniel Egzersizi

Sportif köpekler oldukları için hareketli ve enerjilidirler. Günlük olarak tüm enerjileri atabilmeleri için yoğun egzersiz programına ihtiyaç duyarlar. Sahipleriyle beraber 45-50 dakikalık aktivite (kovalama, ip çekme, parkta oynama, top yakalama, nesne getirme, saklambaç vb.) ya da 1,5-2 km kadar yürüyüş yapılarak egzersizleri tamamlanabilir.

American Cocker cinsleri apartman ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilirler ama egzersiz ihtiyaçları karşılanmazsa havlayarak komşuları rahatsız edebilirler. Bahçeli eviniz varsa çok şanslısınız, evde olmadığınız zamanlar bahçeye çıkarak, kendi kendilerine egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilirler ve canları sıkılmamış olur.

American Cocker Spaniel Eğitilebilir mi?

Hayatlarındaki tek amaçları sahiplerini mutlu etmek oldukları için sözlerinden dışarı hiç çıkmazlar. Bu özelliklerinden dolayı eğitilmeleri ve sahiplerinin isteklerine göre şekillenmeleri oldukça kolaydır. Zeki ve hemen algılayabilen köpek cinslerinden biri oldukları için her türlü eğitim çeşidine karşı olumlu yanıtlar verirler.

Yalnızca onlara karşı sert cümleler kurulmaması, psikolojik ve fiziksel şiddetten uzak durulması gerekmektedir. Eğer bu tarz davranışlarda bulunulursa, mutsuz olurlar ve acı çekmelerine neden olunabilir. Sürekli aynı eğitim rutininde ilerlenirse canları sıkılabilir ve kendilerini eğitime veremezler. Arada sırada diğer hayvanlarla ve insanlarla sosyalleşerek eğitime teşvik edilebilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?