Hiç merak ettiniz mi kedilerin göz bebekleri neden büyür? Kedilerin göz bebekleri karanlık ortamlarda aydınlık ortamlara göre daha da büyüktür.

Kedilerin renkleri ve büyüklükleri cinslerine göre değişiklik gösterse de tüm kedilerin göz bebeklerinde büyüme olduğunu görebiliriz. Onların göz yapıları, iris yapısı bulunan tüm canlılarda olduğu gibi ışığa tepki verir. İnsanlar gibi korku, endişe ve tehdit gibi sebeplerle de gözlerinin büyüdüğünü görebilirsiniz. Aynı zamanda göz yapıları hakkında bilinmeye değer oldukça ilginç özellikleri de bulunuyor. Peki, kedilerin göz bebekleri neden büyür? Göz renkleri değişir mi? İşte sevimli dostlarımızın göz yapısı hakkında bilmek isteyeceğiniz detaylar…

Kedilerin Göz Bebekleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedilerin gözlerinde bulunan iris yapısı, diyafram görevi görerek kedinin göz bebeklerini ışığa göre büyütüp küçültmesine sebep olan özelliğidir. Kedilerin göz bebekleri ortamdaki ışık yoğunluğuna göre büyür veya küçülür. Eğer ortamda yeteri kadar ışık yoksa kedinizin göz bebekleri büyüyecek ve ortamı oldukça rahat bir şekilde görecektir. Siz uyumak için ışığı kapatsanız da o başınızda bekleyebilir, siz uyurken oyun oynayabilir ve evin içinde rahatlıkla gezebilir. Aynı zamanda kediler göz bebeklerini büyüterek size farklı mesajlar vermek istiyor da olabilir.

Eğer kediniz evde çok sıkılmışsa, aç veya susuz kalmışsa, kendini stresli hissediyorsa göz bebekleri büyüyecektir. Başka hayvanlardan gelebilecek bir tehdidi sezmeleri, endişelenmeleri ve korkmaları da göz bebeklerinin genişlemesine sebep olacaktır. Oldukça güçlü ve farklı bir göz yapısına sahip olan bu canlılar, size gözleriyle mesaj verir ve ilgi istediğini belli edebilir. Eğer endişeleneceği bir durum söz konusu değilse ve ışık yoğunluğu normal ise de kedinizin göz bebeklerinde büyüme olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda onun stresli olma ihtimali ve evde olmadığınız sürede çok sıkılmış olma ihtimali yüksektir. Onunla gün içerisinde daha fazla ilgilenerek mesajını anladığınızı gösterebilirsiniz.

Kedilerin Neden Göz Bebekleri Büyür?
Kedilerin Neden Göz Bebekleri Büyür?

Kedilerin Göz Bebekleri Neden Daralır?

Işık yoğunluğu göz bebeklerinin genişlemesine sebep olabileceği gibi daralmasına da sebep olur. Güneş ışığının çok olduğu bir günde kedinizi dışarı çıkarır veya cam önüne oturtursanız, gözlerindeki belirgin daralmaya fark edebilirsiniz. Göz bebeklerinin büyümesi gibi daralması ada kedinin ruh hali hakkında mesaj verir. Ortamdaki ışık yoğunluğu normal olduğu halde gözleri daralmışsa kediniz kızgın olduğunu göstermek istiyor olabilir. Başka bir hayvana ya da evde yaşayan birine sinirlendiğinde gözlerini kısar. Bu durumda sakinleşmesi için kucağınıza alabilir, daha şefkatli yaklaşabilirsiniz.

Kedinizin gözleri hiç sebep yokken daralmış ve uzun süre öyle kaldığını fark ederseniz, bu durumun bazı hastalıkların habercisi olabileceğini bilmeniz gerekir. Aynı zamanda göz bebeklerinin sebepsizce büyümesi ve öyle kalması da bazı göz hastalıklarına yakalandığını göstermektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kısa süre içerisinde veterinere gitmeniz, kediniz için en sağlıklı çözüm yolu olacaktır.

Kedilerin göz bebeklerinin büyümesi hakkında detayları sizler için hazırladık. Sizler de göz bebekleri hakkındaki bilgilerinizi yorumlar altında paylaşabilir, merak ettiğiniz konular hakkında araştırmamız için bizlere her zaman fikir verebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?