Evde çiçek yetiştirmeyi seven bir çok kedi sahibi, kedileri çiçeklerden uzak tutmak mümkün mü? Sorusunun cevabını merak ediyor. İşte cevapları.

Kediler bazen, sindirim sistemi sorunları için, lifli gıdalara ihtiyaç duyarlar. Eğer günlük lif ihtiyaçlarını karşılayamamışlarsa, bu ihtiyacı bitki ve çiçeklerden alırlar. Kedi sahipleri de haliyle, kedileri çiçeklerden uzak tutmak mümkün mü? Sorusuna cevap ararlar.

Kedi sahibi olup, evde çiçek yetiştirmek bir hayli zordur. Hele de birden fazla kediniz varsa, vay halinize! Çiçeklerin heba olması, toprağının her yere dağılması ve onun temizliği, düşünmesi bile bir facia! Ama tabii ki, her şeyin bir çözümü olduğu gibi, kedileri çiçeklerden uzak tutmanın da bir çözümü var elbet. Hemen göz atalım;

  1. Petshoplarda ve veteriner kliniklerinde bulabileceğiniz elma spreyi, kedinizi çiçeklerden uzak tutacaktır. Çiçeklerin yapraklarına az bir miktarda kullanmanız kedinizi uzaklaştırmaya yetecektir. Bunun yerine, bitkinizin kenarlarına acı biber tozu dökmek, doğru bilinen yanlışlardan biridir. Kedinize zarar verebileceği için, kesinlikle önermiyoruz.
  2. Balıklı gübre kullanıyorsanız, bu kedinizi çiçeklere ve toprağa daha çok çekecektir. Onun yerine farklı gübre seçimlerinde bulunabilirsiniz.
  3. Kedilerin ekşi kokulardan çok hoşlanmadığını bilirsiniz. Bu yüzden onları çiçeklerinizden uzak tutabilmek için, saksı diplerine; sirke, limon kabuğu ya da portakal kabuğu koyabilirsiniz. Kokudan hoşlanmadıkları için çiçeklerden de uzak duracaklardır.
Kediyi Çiçeklerden Uzak Tutmak
Kediyi Çiçeklerden Uzak Tutmak
  1. Kedinize, onu oyalaması için kedi çimi alabilirsiniz. Kedi çimi, hem kedinizin temizlenirken yuttuğu tüyleri sindirmesine yardımcı olacak, hem de hoş nanemsi tadı ile kedinizi kendine çekecektir. Böylece evdeki diğer çiçeklerden onu uzak tutabilirsiniz.
  2. Çiçeklerinizin etrafına görselliği etkilemeyecek şekilde, ince tel ağlar yerleştirebilirsiniz. Kediniz bu tel ağlardan, çiçeklere ulaşmakta zorluk çekeceği için, sıkılıp çiçeklerin yanına yaklaşmaktan vazgeçecektir.
  3. Kediler bazı çiçeklerin kokusundan rahatsızlık duyduğu için onlara yaklaşmazlar. Bunlar; petunya, lavanta, yaprak güzeli ve kadife çiçeğidir. Çiçek alırken, bu çiçekleri almaya özen gösterirseniz, kedilerinizi uzak tutmak için de ekstra çaba göstermenize gerek kalmayacaktır. Bunun yanında, kedinize zarar verecek bazı bitkileri de bilmekte fayda var. Aloe vera, zambakgiller, patos sarmaşığı ve kuşkonmaz bitkisi kediniz için zararlı bitkilerdir. Bunlardan herhangi birini evinizde bulunduruyorsanız, mümkün olduğunca kedinizin ulaşamayacağı bir yerde saklamalısınız.
  4. Petshop mağazalarında bulabileceğiniz pet kovucu spreyler de kedinizi çiçeklerden uzak tutabilmek için iyi bir alternatiftir. Bu spreyleri, çiçeklerin üzerine sıktığınız zaman, kediniz kokusundan rahatsız olup, çiçeklerden uzak duracaktır. Pet kovucu sprey asla kedilerin üzerine sıkılmamalıdır.
  1. Kedilerin çiçeklerinizden uzaklaşmasını sağlayacak bir diğer alternatif ise, sarımsak yağı spreyidir. Sarımsağın keskin kokusu, kedileri rahatsız edecek ve çiçeklerden uzak durmalarını sağlayacaktır. Sarımsak yağı spreyi, aynı zamanda çiçeklerde oluşan beyaz sineklenmeye de iyi gelmektedir. Çiçeklerinizin yapraklarına ve kök kısmına bir miktar sıkmanız yeterli olacaktır.
  2. Kedinizi, eğitim yolu ile de çiçeklerden uzak tutmak mümkün! Çiçeklere yaklaştığını gördüğünüzde onları uyarın. Uyarınızı dikkate alıp, çiçeklerden uzaklaştığında da, ona ödül olarak sevdiği mamalardan verin. Birkaç tekrardan sonra buna alışacak ve sevdiği mamaya ulaşabilmek için, çiçeklerden uzak duracaktır.
  3. Son olarak eğer bu çözümlerden hiçbiri işe yaramıyorsa, çiçeklerinizi kedinizden uzak tutabilmek için, kedinizin ulaşamayacağı yerlere koymaktan başka çareniz yok. Çiçeklerinizi balkona ya da evinizin herhangi bir yüksek yerine koyabilirsiniz. Bunun yerine saksı kafesi kullanmak da iyi bir alternatif olabilir.

Kedileri çiçeklerden uzak tutmak mümkün mü? Sorusuna cevap olarak, sizin için tüm önerileri yazımızda topladık. Sevimli oldukları gibi, bir o kadar da narin olan kedi dostlarımıza zarar vermeden, kendileri gibi narin çiçeklerimizi de bu şekilde koruyabiliriz. Bu konu hakkında merak ettikleriniz ve farklı önerileriniz için bizlere yorum kısmından ulaşabilirsiniz. Sadece evdeki değil, dışarda bulunan kedi ve tüm hayvan dostlarımızı da her daim unutmamanız dileğiyle..

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Ben Zeynep. 1 kedi annesiyim, oğlumun sağlığı ve mutluluğu için sürekli araştırmalar yapıyorum ve bilgime bilgi katıyorum. Bu sayede kedileri daha yakından tanımam mümkün oluyor ve bildiklerimi sizlerle de paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Sorularınızı yorum alanında bekliyor olacağım 😺

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?