Miyavliyo ❤️
Kedi Irkları Nelerdir?

Kedi Irkları Nelerdir?

Dünya üzerinde 80’den fazla kedi ırkı bulunmaktadır. Peki bu kedi ırkları nelerdir? Hangi kedi ırkının özelliği nedir?

Dünyada ortalama 80 küsur kedi ırkı hala yaşamını sürdürmeye devam eder. Şimdi sizler için biraz bu minik arkadaşlarımız hakkında bilgi vereceğiz.

1- Abyssinian

Kedi Irkları Nelerdir?
Abyssinian

Bu ırk, avcı bir ırktır. Neşesi, sahibine olan sevgisi ve inadı, bilinen en önemli özelliklerdendir. Yeni Zelanda, İngiltere ve Avustralya’da gümüş renginde görülselerde genel olarak kahverengi, kızıl, kırmızımsı renkleri yoğundur. Bu kedilerin fazla bakıma ihtiyaçları yoktur. Haftada birkaç kez fırçalanmaları veya taranmaları yeterli olur. Orta vücutlu, kısa tüylü, üçgen kafalı, büyük parlak gözlü, küçük oval ayaklı, kalın ve uzun kuyruklu hayvanlardır. Çıkış yeri Habeşistan olarak kabul edilir. Afrika vahşi kedisi ile aralarında büyük bir benzerlik bulunur.

2- Amerikan Bobtail

Bu türün örnekleri günümüzde çok yaygın görülmez. Siyam dişisi bir anne, kahverengi veya gri tekir bir baba bu türü oluşturur. Karakterleri tam anlamıyla mükemmeldir. Zeki, sevecen, sempatik, çocuk dostu ve eğitilebilir hayvanlardır. Güçlü çeneleri, geniş kafaları ve orta büyüklükte vücutları vardır. Orta uzunlukta, birbirine sık dolanmayan tüyleri sebebiyle haftada 1 defa taranması yeterli olacaktır. Yağ içermeyen şampuanlar bu tatlı arkadaşınız için gerekir. Yağ, onun tüyleri için zararlı olacaktır.

3- Amerikan Curl

Kedi Irkları Nelerdir?
Amerikan Curl

Duyarlı, hassas, mantıklı ve pozitif enerjili bir kedidir. Mükemmel bir karakteri vardır. İlgi odağı olmayı çok sever. Genellikle 2 renklidirler. İlk olarak ABD içerisinde görülmüşlerdir. Kutu konserve, taze et ve hazır mamalara bayılırlar. Kulakları çok iyi işitir. Çeneleri güçlüdür. 2,5 kilo ve 5 kilo arasında değişen ağırlıkları vardır. Sarkık ama buruşuk olmayan derileri, onlara dokunduğunuz zaman elinizde ipeksi bir his bırakacaktır. Eklem rahatsızlıkları bacaklarının güçsüz olması nedeniyle sık görülebilir.

4- Ankara Kedisi

Kedi Irkları Nelerdir?
Ankara Kedisi

Bu ırk, uzun süre okşanmaktan haz alır. Uzun tüylü, büyük ya da orta derecede ebatlarda vücudu vardır. Sürekli olarak taranma ihtiyacı olacaktır. Kediniz, sessiz ve sakin bir dost olacaktır. Çok renkte görülebilir. Gümüş renkli, altın sarısı, baskın beyaz, himalaya desenli, duman rengi veya çift renk olarak görülmesi muhtemeldir. Angora kedisi olarak yurt dışında bilinir. Bazı insanlar, bu kediyi İran kedisi ile karıştırırlar. Ankara kedisi, uzun tüylülerin atası olarak tanınır. Evlerine ve sahiplerine oldukça düşkün kedilerdir. Bu cinsten dost edinmeniz halinde sizi her yerde takip edecekler ve sizinle oyunlar oynamaya bayılacaklardır. Araştırmacılık özelliği, karakterlerindeki belki de en belirgin özelliktir. Bu ırktaki dostlarınız, inatçı ve aklına koyduğunu yapan cinstir. Mobilyalarınızın üzerinde gezmeyi çok seveceklerdir. Ankara kedilerinin göz renkleri genelde mavi rengidir. Çok nadir olarak kehribar sarı ya da yeşil sarı da gözlerde görülebilir. Birçok Ankara kedisi, sağır olarak doğar.

5- Amerikan Keuda

Suya bayılırlar. Koşmayı severler ve oldukça hareketlidirler. Zekâ seviyeleri yüksektir. Güney Amerika çıkışlıdır. Kısa tüylü olduğu için çok fazla taranmasına gerek olmaz. Haftada birkaç kez taranması ya da fırçalanması yeterli olacaktır. Bu dostlarınız, badem gözlüdürler. Çita gibi kıvrak bir koşu becerileri vardır. Bu ırk, bazı insanlar tarafından Siam türüne oldukça benzetilir.

6- Amerikan Shorthair

Kedi Irkları Nelerdir?
Amerikan Shorthair

Bu kedicikler, özgürlükleri uğruna yaşarlar. Evde bakımı zor ama imkânsız değildir. Tüylerinin haftada birkaç kez taranması yeterli olacaktır. İngiltere çıkışlıdır ve tüy şekli kısadır. Vücudu büyüktür. Bu kedicikler, soğuğa dayanıklıdırlar. Fare avlamaya bayılırlar. Eğer sahipleriyle anlaşırlarsa, mükemmel bir ev kedisi olacakları kuşkusuzdur.

7- Himalayan

Kedi Irkları Nelerdir?
Himalayan

Sessiz kedi türleridir. Sahibine bağlı yapıları vardır ve şefkatlidirler. Oyun en sevdikleri şeyler arasında yer alır. Mükemmel bir ev kedisidirler. Ciddi bir bakım gerektirir. Sıkça taranma ve fırçalanma ihtiyacı olacaktır. Alev renginden tutun da tüm renklerde görülebilir. Leylak ve çikolata rengi en sevilen renkleridir. Asya çıkışlı ırktır ve uzun tüylü bir yapısı vardır. Melez bir ırktır. İran kedisi ve Siyam kedisinin çiftleştirilmesinden oluşur. Evde yaşayan herkesi benimserler ama asıl ilgileri sahiplerinedir. Onlar, en çok sahiplerinin yanında mutlu olurlar. Uygun bir sıcaklıkta yıkanmaları yerinde olacaktır.

8- Honey Bear

Diğer hayvanlarla anlaşabilen, iyice alıştıktan sonra sahibinin yanından asla ayrılmayan iyi iletişimi olan, neşeli ve uyurken düşmeyi seven bir kediciktir. Çocuklarla çok iyi anlaşır. Uzun tüylerinden dolayı sık bakım gerektirir. Bu sebeple günlük olarak fırçalanması yerinde olacaktır. Koyu griden siyaha doğru olan bir tonu ve gümüş rengi bu ırkta görülebilir. Büyük vücut yapısına sahiptir. Kokarca ve persian genlerinin birleşmesinden oluşur. Burun şekillerini kokarcadan alsalar da, fiziksel özelliklerini Persian türlerinden alırlar. Çocuklarla, ev halkıyla ve varsa evdeki diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Kendilerini kolayca sevdirirler, çocuklarla oynamaya bayılırlar. Sahiplerini iyice tanıyana kadar çekimser davransalar da sevgilerinden emin olduklarında onlara çocuklarıymış gibi içten davranırlar. Bu ırk kucak kedisi olarak bilinir. Bulunmayı en çok sevdikleri yer sahiplerinin kucaklarıdır. Gelişim süreçleri çok yavaş ilerler.

9- İran (Persian) kedisi

Kedi Irkları Nelerdir?
İran (Persian) kedisi

Yakın bir dost, zeki bir kâşif ve mükemmel bir ev kedisi karakteri taşır. Uzun tüylerinden dolayı her gün düzenli bakım gerektirir. İlk kez İran’da görülmüştür. Ailesine çok düşkündür. Aşırı oyuncu değildir. Geceleri sahibiyle uyumayı sever ve etrafı izlemekten keyif alır.

10- Mavi Rus

Kedi Irkları Nelerdir?
Mavi Rus

Bu kedicik, oldukça sevecendir. Cıvıl cıvıl yapısıyla gelen misafirlerinize yoğun bir ilgi gösterir. Kısa tüyleri sebebiyle çok bakım gerektirmeyen bir kedidir. Genelde mavi ve tonları renklerde görülür. Adından da anlaşılacağı gibi Rus kedisidir. Orta boy vücutları vardır. Karakteristik olarak sakinliği ve özgürlüğü severler. Pratik zekâları, becerikli yapıları ve duygularını göstermekten çekinmemeleri onları sevimli kılar. Gelişmiş kas yapısına sahiptirler; oldukça zarif bir duruşları vardır. İpeksi, yoğun ve kısa tüyleri, dik olacak şekilde fırçalanmalıdır.

11- Sarman

Kedi Irkları Nelerdir?
Sarman

Sarman kediler, düşünüldüğü gibi Tekir cinsi kediler değillerdir. Adını tüylerinin rengi ve şeklinden almış, Melez kedilerden oldukları bilinmektedir. Sarman kedilerin %80’inin erkek olduğu bilinirken bunun sebebinin ne olduğu hakkında kesin bir bilgi verilmemiştir. Bu sebeple dişi bir Sarman ile çok nadir karşılaşılabilir. Bu kedicikler, uysal ve sevecendirler. İlgiden ve sevilmekten çok hoşlanırlar. Miskin oldukları kadar sırnaşık da olan Sarman kediler, sıklıkla kucağınızdayken uyuyabilir. Bu ırkın en göze çarpan özelliği tembellikleridir. Fazlasıyla dikkatlidirler, etraflarındaki tüm olayları ilgiyle takip ederler. Turuncu renkte olan kedilerde desen çeşitliliği görülür. Bu cinste kızıl saçın oluşumunda da yer alan pigment vardır. Ortalama uzunlukta olan kedinizi ucu geniş olan bir tarakla taramanız yeterli olacaktır. Taranmak çok hoşlarına gider, genel olarak yumuşak tüyleri vardır. Kediler içerisinde en sevilen kategorisindedirler. Bu ırkların karakteristik özellikleri kendi türleri arasında değişiklik gösterir. Kimisi uslu ve içe kapanıkken kimisi de afacan ve dışa dönüktür. Bu sebeple Sarmal kediler için net bir karakter analizinden söz edilemez. Bu türlerde sıklıkla obezite görülür. Yiyip içmeyi çok severler. Miskinliklerinden dolayı kilo almaya meyillidirler.

Yukarıda bazı kedi ırklarını sizlere anlatmaya çalıştık. Ancak bu ırkların dışında kalan daha onlarca kedi ırkının olduğunu bilmeniz gerekir. Üstelik sahiplenebileceğiniz kedinin birkaç ırkın karışımı olma ihtimali de vardır. Safkan olmasından ziyade, aranızdaki ilişkinin derinliğine göre bir melek sahiplenmenizi tavsiye ederiz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Yorumunu Ekle