Geceleri uyumayan kedileri uyutmak çok zordur. Kendileri uyumadıkları gibi sahiplerini rahatsız ederek onlarında uyumalarına engel olurlar.

Hepimiz kedileri yaramaz ama sevimli olarak bilsek de aslında onların bebeklerden hiç farkları yoktur. Tıpkı onlar gibi yeterince ilgi göremedikleri zaman dikkat çekmek için davranışlarını değiştirebilirler veya tam tersi insanların yanına sokularak birtakım davranışlarda bulunarak zorla kendilerini sevdirmeye çalışırlar.

Aile bireylerini de sahipleri olarak gördükleri için hepsine nazları geçer ve masum bakışlarıyla istediklerini yaptırabilirler. Kedi sahibiyseniz mutlaka bilirsiniz, sabahtan akşama kadar uyurlar ama gece saatlerinde aşırı hareketlendiği için kimseyi uyutmazlar ve hiçbir şey olmamış gibi tekrar mışıl mışıl uykuya dalarlar.

Kedilerin gece uykusu almaları gerekli olduğu için mutlaka insanlar gibi gece uyumalılar ve sabah kalktıklarında vakit geçirdikten sonra öğlen uykusu almalılar. Her kedi bu kurala uyacak diye bir şey olmadığı için bazı yaramaz kediler geceleri hiç uyumazlar ve enerjilerini atmaya devam ederler. Peki, gece uyumayan kedi nasıl uyutulur? en kolay yöntemleri öğrenelim.

Gün İçerisinde Enerji Atmalı

Hepimizin bildiği gibi kediler gündüzleri uyurlar ama gece saatlerinde tıpkı canavar gibi oradan oraya atlarlar. Sizin de kediniz aynı böyleyse, mutlaka alışagelmiş rutini değiştirmelisiniz. Gün içerisinde sakince uykusundan uyandırmalısınız ve onun dikkatini çekeceği oyuncaklarla farklı oyunlar kurmalısınız.

Hatta oyunun sonunda ona ödül maması ikram edebilirsiniz, bu onu oyun oynamaya teşvik eder ve her gün aynı saatte oyun oynamak isteyecektir. Gün içerisinde kediniz evde yalnız kalıyorsa, oyalanması için birçok hareket eden oyuncak veya dikkat çekici ipler almalısınız. İmkanınız varsa eve ikinci kedi alarak tüm enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Nasıl Uyutulur?
Kedi Nasıl Uyutulur?

Geceleri Oyun Oynatmayın

Kedilerin gece uyumamasının nedenlerinden birisi de geceleri oyun oynamalarıdır. Gece vakitlerinde oyun oynamaya alıştıkları için uyumayı erteliyorlar ve tüm zamanlarını oyuna harcıyorlar. ”Beni gece oynatıyorlar, demek ki bu gece oyun gecesi” diye düşünüyorlar ve siz oyunu bıraksanız bile alıştıkları için yanınıza gelerek oyun oynamak istediklerini belli ederler.

Mesela gece 00.00’da uyuyorsanız, saat 23.00 sularında oyun oynamayı kesin ve kedinizi kucağınıza alarak okşamaya başlayın. Onun gözlerinin içine bakarak ”oyun bitti, şimdi dinlenme zamanı” gibi cümleler kullanarak iletişime geçmelisiniz. Kediler sahiplerinin dediklerini anladıkları için kolayca algılarlar ama kabul etmekte zorlandıkları için inat edebilirler. Üstünlüğünüzü belli ettiğiniz anda pes edecektir ve kucağınıza gelerek sakinleşecektir.

Gece Öğününü Verin

Nasıl ki bazı insanlar aç uyuyamazlar, kedilerde karınları aç oldukları zaman gözlerine uyku girmez. Eğer kediniz ortada hiçbir neden yokken bile uyumuyorsa, aç olma ihtimalini düşünmelisiniz. Gece saatlerine yakın yaş veya kuru mamayı tercih ederek yemek yemesini sağlamalısınız. Ödül maması verirseniz, gece uyumadığı için ödül aldığını zanneder ve iyi bir şey yaptığını düşünerek, gece saatlerinde yine ödül maması almak için uyumaz.

Gece Uyumayan Yavru Kedi Nasıl Uyur?
Gece Uyumayan Yavru Kedi Nasıl Uyur?

Rahat ve Güvenli Alan Oluşturun

Kediler sıcak ortamı sevdikleri için evinizin yeterince sıcak olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca her kedinin zevki farklı ama bazıları karanlıkta, diğerleri ise ışıkta uyumayı sevdikleri için dostunuzu yeterince tanıyarak ona göre ortamı hazırlamalısınız. Genel olarak kediler en çok loş ortamı sevdikleri için geceleri az ışık yayan bir lambayı açık bırakabilirsiniz.

Ayrıca kediler yüksek sesten (televizyon sesi, yüksek konuşma, müzik sesi, dışarıdan gelen sesler vb.) nefret ettikleri için çok uykuları olsa bile gürültülü ortamlarda uyumazlar ve kendilerini oyuna verirler. Kedinizi geceleri uyutmak için sessiz, sakin, sıcak, rahat ve konforlu bir alan oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

Gece Uyumayan Yavru Kedi Nasıl Uyutulur?

Yavru kediler annelerine yakın temasta uyudukları için kalp atışlarını duyarak uyurlar. Yavru kediler de gece uyumakta zorluk çektikleri için onları uyutmak için yakınına çalar saat koyabilirsiniz. Saatin tiktak sesi tıpkı kalp ritmine benzediği için sanki annesinin yanında uyumuş gibi hissedecektir. Ayrıca yavru kedinizi sıcak tuttuğunuzdan emin olmalısınız, sıcak bir ortamda yatarsa hemen uyuma pozisyonuna geçebilir.

Diş fırçasını hafif ıslatarak kafasını tarayabilirsiniz, sanki annesi yalıyormuş zannedeceği için kolayca uykuya dalacaktır. Yavru kediniz oldukça sakin karakterliyse, kucağınıza alarak da uyutabilirsiniz. Parmaklarınızla yavaşça kafasından burnuna kadar minik hareketlerle masaj yaparak onu rahatlatabilirsiniz. Hem bu sayede size olan güveni artacaktır hem de sizi annesi olarak göreceği için uykusuzluk sorunu olmayacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?