Kedi bakımında en çok merak edilen konulardan birisi, iki kedi aynı kumu veya tuvaleti kullanır mı? sorusudur. Bugünkü yazımızda detaylıca bahsettik.

Kedi sevgisi, insanların evde kedi beslemesinin en bilindik nedenidir. Bu sevgiyi yoğun yaşayan hayvan severler için bir kedi yetmez. Daha fazla kedi besleyerek onların sevgisini hissetmek isterler. Bir kedi yerine, evde iki kedi beslemek fikri hayvan severler için olumlu bir fikirdir. Bu sayede hem onların yalnız kalmalarını önlersiniz hem de ikisi çok iyi arkadaş olabilirler.

Evde birden fazla kedi beslemek sanıldığı kadar bazen kolay olmayabilir. Birden fazla kedinin aynı evin içinde yaşaması birtakım sorunları da beraberinde getirebilir. Bunlardan birisi de ihtiyaçları için kullandıkları eşyaları paylaşmalarıdır. Örneğin, aynı kumu ya da mamayı paylaşmaları gibi. Peki, iki kedi aynı kumu kullanır mı? kullanırsa ne gibi sorunlar oluşur? cevabını yazımızda açıkladık.

İki Kedi Bir Tuvaleti Kullanırsa Ne Olur?

Evde en az iki kediniz varsa, onların ihtiyaçlarını gidermek için daha fazla alana ve gereksinime ihtiyaç duyarsınız. Kedilerin gün içinde en çok ihtiyaç duydukları gereksinimler içinde yeme ve uyuma ihtiyacı ilk sırada gelir. Bunun için kum ve yemek kapları bu ihtiyaçlarını karşılamak için mutlaka tedarik etmemiz gereken ürünlerdir. Evde tek kedi olduğunda bu ihtiyaçlar rahatça giderilebilir. Ancak birden fazla kedi varsa bu durum zorlaşabilir. Bu konuda akla ilk gelen soru iki kedi bir tuvaleti kullanır mı? sorusudur.

Kedilerimizin aynı kum kabı ya da yemek kabını ortak kullanmaları uzmanlara göre tavsiye edilmez. Hijyenik açıdan bu durum kedilerimizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin, bir kedimizde herhangi bir hastalık varsa ortak kullandıkları kaplardan bu hastalık diğerine de geçebilir. Bu bakımdan mümkünse iki kedi için ayrı kum ve yemek kabı bulundurulmasıdır. Kedilerinizin sağlığı ve psikolojisi için en doğru yol budur.

İki Kedi Bir Tuvaleti Kullanır mı?
İki Kedi Bir Tuvaleti Kullanır mı?

Kedinizin Sağlığı İçin Ayrı Ürünler Kullanın

İki kedinin bir tuvalet kabını kullanması sağlık açısından tavsiye edilmediği gibi aynı yemek kaplarını ortak kullanmaları da tavsiye edilmez. Aynı tuvalet kabında kedilerin tuvaletlerini yapmaları enfeksiyona kapmalarına ve birçok idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli sorunlara neden olabileceği gibi, aynı yemek kabını kullanmaları da ağız yoluyla geçebilecek hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu bakımdan mümkünse evde iki kediniz varsa onlar için ayrı ayrı ürünler kullanın. Böylece kedilerinize hem verdiğiniz değeri gösterin hem de onların sağlığını riske atmayın.


Bugünkü makalemizde iki kedi aynı kumu kullanır mı? konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Siz evde kaç kedi besliyorsunuz? birden çok kediniz varsa onların gereksinimlerini doğru bir şekilde karşılıyor musunuz? cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Buyurun yoruma…

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?