Çocukken severek izlediğimiz Şirinler’de bulunan Gargamel’in meşhur kedisi Azman’ın cinsi ve özellikleri hakkında detaylı bilgiye ne dersiniz?

Çocukluğumuzun unutulmayan çizgi filmi Şirinler’in hikayesini hatırlamayan yoktur. Mavi ve beyaz renklerle tasvir edilen her bir şirinin farklı karakteristik özellikleri vardı. Şirinler köyünde para geçmiyor, tek bir kızımız var, dost canlısı bir babamız var. Yani Şirinler, köylerinde oldukça mutlu ve huzurlu bir hayat sürüyor. Ancak her fırsatta onları ele geçirmeye çalışan kambur, siyah cübbeli ve çürük dişli bir kötü kahramanımız var; Gargamel. Şirinlerden nefret ediyor ve etrafına kötülük saçıyor. Derme çatma bir evde yaşayan Gargamel’in uyuşuk ve kendi halinde bir de kedisi var. Azman, sahibinin şirinlere olan öfkesini kendisinden çıkardığı beceriksiz bir karakter olarak filmde yerini almıştı. Hafızalarda Gargamel’in planlarını suya düşüren bir kedi olarak kalsa da aslında kedi olmanın daha ötesinde özellikleri de var. Kedimiz fiziksel ve karakteristik özellikleri ile bir kedi cinsinin birebir aynısı. Aynı zamanda sosyal mesajlar içeren bir hikayesi olduğunu herkes bilmez. Peki, bu kedinin cinsini ve özelliklerini ne kadar hatırlıyorsunuz?  İşte 5 maddede Gargamel’in kedisi azman…

Asıl Adı Azreal

Azman, Yahudi olduğu öne sürülen Gargamel’in beceriksiz kedisi. Şirinler, içerisinde farklı mesajlar barındıran aslında oldukça anlamlı bir çizgi film. Sosyolojik araştırmalara da konu olan filmin kedisinin orijinal ismi Azreal’dir. Bu isim İbranicede ‘Tanrı benim yardımcımdır’ anlamına gelir. Dilimize Azman olarak geçse de asıl anlamı ölüm meleği olan Azrail’dir.

Şirine’nin Üreticisi

Çizgi filmde birbirinden farklı özelliklere sahip birçok kurgusal karakter yer alıyor. Şirinler köyünün tek kızı Şirine, meşhur kedimiz Azman tarafından üretilmişti. Çizgi film yayından kaldırıldıktan sonra devam filmleri çekilmiş ve bir serisinde Şirine’nin Azman tarafından üretildiği ortaya çıkmıştı. Şirine’yi zor durumda bırakan bu hikaye kadınların şirinler köyünde geçiyordu. Azman, Şirine’nin yaratıcısı olduğu için yine sahibinin hayallerini suya düşürmüş ve Şirine’ye geçen özellik sayesinde köyleri bir kez daha Gargamel’den kurtulmuştu.

Güce Tapan Bir Ülkeyi Temsil Ediyor

Şirinler araştırmalara konu olmuş, içerdiği mesajlar sebebiyle çok fazla izlenmesine rağmen yayından kaldırılmış bir çizgi filmdir. Tüm karakterlerin temsil ettiği özellikler olduğu gibi Azman da filmde amaçsızca yer almıyordu. Onun da temsil ettiği günümüz olaylarına karşın önemli bir yere sahip olan karakteri vardı. Azman’ın temsil ettiği ülkeden önce sahibi Gargamel’den bahsetmek gerekiyor. Gargamel siyah cübbesi, din öğeleri ve tavırları ile kapitalist bir ülkeyi temsil ediyor. Günümüze bakıldığında Gargamel’in Amerika olduğuna dair rivayetler var. Kedisi ise tüm zorluklarına ve baskılarına rağmen sahibinin yanından ayrılmıyor. Azman, aslında güce tapan pasif bir ülkenin temsili. Farklı bir yaklaşımla Azman; emperyalist devletlerin maşa oluşunu gözler önüne seriyordu.

Kulağının Bir Kısmı Yoktur

Çocukların aklına dahi gelmeyecek mesajlarla dolu şirinler hepimizin aklında sevimli ve kötü karakterlerin yaşadığı maceralarla kalmıştır. Bu maceralar içinde Azman, kötü tarafta olsa da oldukça sevimli tasvir edilmişti. Şirinlerin düşmanı olan Azman, bir tane bile Şirin yakalamamış aslında onların farkında olmadan dostu olmuştu. Öyle ki bu kedimiz sayesinde Şirinler çok defa Gargamel’in elinden kurtulmuştu. Kurgusal karakterin tembelliği ve yaptığı aksaklıklar aklımızda kalsa da birçoğumuz kulağının bir kısmının olmadığını fark etmemiştir bile. Azman’ın nedendir bilinmez kulağının bir kısmı yoktur.

Azman Tekir Cinsidir

Şirinleri izlerken kedimizin cinsini ve özelliklerini hiç düşündünüz mü? Kurgusal karakterin fiziksel özelliklerine bakıldığında vücut yapısının orta büyüklükte olması, tüylerinin kısa olması ve kahverengi bir tene sahip olması tekir cinsi olduğunu gösteriyor. Tekir kediler günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir, hareketli ve yaramazdır. Sahiplerini zor durumda bırakacak enerjileri vardır. Aynı zamanda yuvalarına çabuk alışırlar ve sahiplerine karşı çok sakin olurlar. Ancak çevreye karşı biraz daha hırçın olduklarını söylemek mümkün. Azman tam da tekir cinsi kedilerin bir temsili aslında. Sahibi ne yaparsa yapsın yanından ayrılmıyor, her koşulda yardımcı olmaya çalışıyor. Ancak kovalamaca içinde yaptığı hınzırlıklar sahibinin başarısız olmasına sebep oluyor. Ne kadar kötü taraflarını göstermiş olsalar da Azman özünde iyi ve sadık bir kediyi temsil ediyor.

Şirinleri Yemek İstiyordu

Azman film boyunca Şirinleri yeme hayaliyle yaşamıştı. Peşlerinden koşsa da bir kez bile şirinlerden birini yakalamayı başaramadı. Film serisinin devamında da aynı özellikleri taşıyan kedimiz, hala şirinleri yemek için can atıyor!

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?