❤️ Miyavliyo
Dünyanın En Akıllı 10 Kedi Cinsi

Dünyanın En Akıllı 10 Kedi Cinsi

Bazı kediler oyuncu bazıları ise sinsi ve akıllıdır. Peki akıllı olan kedi türleri hangileridir? İşte en akıllı 10 kedi cinsi.

Kedilerimiz her zaman en çok sevdiğimiz minik dostlarımızdır. Bu minik dostlarımızın ne kadar zeki ve ne kadar akıllı olduklarını hep bilmek isteriz. Çünkü bu sevimli dostlarımız genellikle tüm yaramazlıklarını bu sevimli özelliklerine göre yapmaktadırlar. Dünyada yapılan bir araştırmaya göre kedilerin zekâ oranı arttıkça, yaramazlık yapma oranları da artmaktadır. Sevimli dostlarımızın bu yaramazlık kabiliyetlerinin biraz da, akıllarını kullanarak durdurmak tabii ki mümkündür. Ancak kediler genellikle oyuncu olmaları sebebiyle, hiç ama hiç rahat durmazlar. Onların özelliklerini tanıyarak onların neler yapıp, neler yapmayacağını rahatlıkla anlayabiliriz. Hatta onların davranışsal kabiliyetlerini de inceleyerek, karakteristik özellerini bile tahmin etmek zor olmayacaktır. Kediler, kendine aile gibi gördüğü insanlarla etkileşmeyi oldukça fazla seven canlılardır.

1- Bengal Cinsi

Bengal Irkı
Bengal Irkı
Detaylı Bilgi: Bengal Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Birçok kedi cinsine göre vahşi bir yapıda olan Bengal kedileri, oldukça yaramaz ve oyuncudurlar. Aynı zamanda aldıkları vahşi genden ötürü çok zeki ve avcı bir karakterde olmaktadırlar. Atletik işleri, hoplamayı ve zıplamayı çok seven bu kedi dostlarımız sevdikleri insanlarla oyun oynamayı çok severler. Özellikle yemek yedikten sonra oyun oynamaya bayılırlar. Bu sebeple dünyanın en akıllı kedileri listesinde ilk sırada olmayı hak ederler.

2- Balinese Cinsi

Balinese Irkı
Balinese Irkı
Detaylı Bilgi: Balinese Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Kedi sevenler için özel bir cins olan Balinese kedileri, uzun tüyleri ve sevimli yüz hatlarıyla her zaman için bizlerin ilgisini çekerler. Aslında kökenleri siyam kedilerine dayanmakta olan bu minik dostlarımızın genel olarak çok sevimli ve farklı bir karakterleri vardır. Genleri biraz siyam kedisinden de olsa, Balili dansçılardan ismini alan bu tür oldukça vahşi ve akıllı bir kedi türüdür. Ayrıca evdeki tüm hareketlerinizi ve aktivitelerinizi izler, yaptığınız her işe de katılmak ister.

3- Tekir Cinsi

Tekir Irkı
Tekir Irkı

Türkiye’de de çok sık görülen ve sevilen Tekir kedi cinsi aslında doğu coğrafyasından gelme bir kökene sahiptir. İran kedisi ile Arap siyam kedisinin çiftleşmesinden oluşan bu kedi cinsinin bahçeli evlerde oldukça mutlu mesut yaşayabilir. Zaten vahşi yapısı ile de avcılık konusunda da kabiliyetli olan bu kedi türünün iz sürme ve koku alma gibi duyuları çok belirgin biçimde gelişmiştir. Aynı zamanda oldukça yaramaz bir kedi cinsidir.

4- American Shorthair Cinsi

American Shorthair Irkı
American Shorthair Irkı

Amerikan coğrafyasında kuşkusuz bir sürü kedi cinsi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de American shorthair denilen, oldukça zeki bir kedi türüdür. Bu kedi türünün özellikleri diğer kedilere göre oldukça farklıdır. Çok zeki ve duygusal yönleri çok gelişmiş olan bu kediler adeta kucak kedileridir. Sevilmeyi ve oyun oynamayı çok severler. Tabi siz onları sevmediğinizde biraz yaramazlık yapabilirler o ayrı.

American Shorthair Cinsi kediler ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz “American Shorthair Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5- American Bobtail Cinsi

American Bobtail Irkı
American Bobtail Irkı
Detaylı Bilgi: American Bobtail Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Amerikan coğrafyasında diğer sevilen kediler türlerinden birisi de kuşkusuz BOBTAİL cinsi kedidir. Bu kedilerin zeki oluşları ve insanlarla iyi iletişim kurmaları onları farklı bir konuma getirmektedir. Ayrıca bir tüy yumağı oluşları, oyuncu bir karakterde oluşları da onları sevimlimi sevimli yapmaktadır. Bu kedilerin diğer bir özelliği de, avcı genlere sahip olmalarından ötürü çok sık bir yerlere zıplama ve koşma isteklerinin olmasıdır. Özellikle yakalamalı ve ödül içeren oyunlara bayılırlar.

6- Habeş (Abyssinian) Cinsi

Habeş (Abyssinian) Irkı
Habeş (Abyssinian) Irkı

Habeş kedileri, dünyadaki en ilginç kedi cinslerinden birisidir. Etiyopya ülkesinden geldiği düşünülen bu kediler, tam bir avcı karakterdedir. Bu sebeple de aşırı gelişmiş bir zekâ yapıları vardır. Kesinlikle kucak kedisi değildirler ve aşırı sevgiden hiç hoşlanmazlar. En sevdikleri aktiviteler ise, tahmin edebileceğiniz gibi canlı veya cansız bir şeylerin peşinde koşmaktadır. Oyuncu yönleri bazen sahiplerini yorabilir, ancak bu kediler insanlarla çok iyi iletişim kuran ender kedi cinslerindendir.

Habeş kedisi ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa “Habeş (Abyssinian) Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

7- Birman Cinsi

Birman Irkı
Birman Irkı

Eğer mavi gözlü şirin bir tüy yumağı arıyorsanız, Birman cinsinin kediler tam size göredir. Birman kedileri, oldukça enerjik ve oyun oynamayı seven kediler olmasının yanında insanlarla çok iyi iletişim kurma becerileri de olan kedilerdir. Bu kedilerin oyuncu özellikleri en az Habeş kedileri kadar olmasa da oldukça fazladır. Zekâları ise aynı oranda gelişmiş olmasıyla beraber, aşırı sevgi ve zorlamadan nefret ederler. Aynı zamanda yemek yemeği çok sevdiklerinden, genellikle kilo problemleri olabilir. Bu problemleri yaşamamak için kedi dostlarımızla bol bol vakit geçirmemiz gerekmektedir.

8- Korat Cinsi

Korat Irkı
Korat Irkı
Detaylı Bilgi: Korat Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Tayland bölgesinden gelen bu kedi cinsinin, oldukça yumuşak ve uysal bir karakteri vardır. Zeki olan bu kedi cinsi aynı zamanda tüysüz olması sebebiyle alerjilere sebebiyet vermez. Oyuncu olmalarıyla beraber, kucak kedisi olmaları sebebiyle sevilmek için size türlü şirinlikler yapabilir.

9- Savannah Cinsi

Savannah Irkı
Savannah Irkı

Diğer vahşi bir tür olan Savannah ırkı kediler, kesinlikle kucak kedileri olmayıp tamamen vahşi yapıdadırlar. İnsanlara çok bağlı olarak yaşamaları dışında, fazla evde kalamazlar çünkü yapıları gereği sürekli olarak bir şeylerin peşinde koşmaları gerekir. Afrika yaban kedisinden evirilmiş bu kedi ırkıyla yaşamak biraz problem olabilir. Çünkü Savannah kedileri, geniş bir alan ve özgürlük isteyen kedi türüdür.

10- Siyam Cinsi

Siyam Irkı
Siyam Irkı
Detaylı Bilgi: Siyam Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Eğer klasik bir kucak kedisi istiyorsanız, Siyam kedisi tam sizlere göredir. Oldukça zeki ve çevresini iyi şekilde kavrayabilen cinslerden olan Siyam kedisi, sürekli olarak konuşmayı ve oyun oynamayı çok severler. Özellikle yemek sonrası oyunlarına bayılırlar. Aynı zamanda oldukça yaramaz olan bu kedi cinsi ile iletişim kurmak çok kolaydır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

1 yorum