❤️ Miyavliyo
GHCM - Au Pair Programı
Çin'de Kedi ve Köpek Yemek Yasaklandı!
Çin'de Kedi ve Köpek Yemek Yasaklandı!

Çin’de Kedi ve Köpek Yemek Yasaklandı!

Çin’in Shenzhen şehri, yeni korona virüsün ortaya çıkmasından bu yana yaban hayatı ticaretinde köpek ve kedilerin yemesini yasaklayarak önlemler alıyor.

İngiliz haber Ajansı Reuters’da 27 Şubat tarihinde yayınlanan “Shenzhen salgından sonra kedi ve köpek eti yemeyi yasaklamaya hazırlanıyor” başlıklı haberinde; Çin bilim adamlarının Koronavirüs salgınına yol açtığı şüphesi nedeniyle yabani hayvanların ticaretine kısıtlama getirilmesi gerektiğini ve kedi köpek tüketiminin yasaklanması gerektiğini dile getirdiği söyleniyordu.

Ülke bilim adamlarının önerdiği düzenlemelerde domuz eti, tavuk eti, sığır eti, tavşan, balık ve deniz ürünleri de dâhil olmak üzere tüketimine izin verilen dokuz et listeliyor. Yine bilim adamları; Vahşi hayvanların tüketiminin yasaklanması gelişmiş ülkelerde yaygın bir uygulamadır ve modern uygarlığın evrensel bir gerekliliği olduğunu söyledi. İzin verilen diğer etler kuzu, eşek, ördek, kaz ve güvercinler olarak bildirildi.

Çin Köpek Eti Festivali
İnsanlar yerel köpek eti festivali sırasında bir anaokulunun dışında köpek eti yiyorlar. Yer: Yulin, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi, Çin Tarih: 21 Haziran 2018 Fotoğraf: REUTERS/Tyrone Siu

Bu düzenleme önerisinin sebebi bilim adamlarının Koronavirüs salgınına yol açan etkenlerden birisinin vahşi hayvanlar olduğunu düşünmesi üzerine gerçekleşti. Bilim adamları virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğini düşünüyor.

Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da yarasaların, yılanların, misklerin ve diğer hayvanların satıldığı yaban hayatı pazarına maruz kalan insanlarda Koronavirüs tespit etti. Çin’in güney yakasında yılanlar, kaplumbağalar ve kurbağalar popüler yemek olmasına rağmen listeden çıkarıldı.

Merkezi hükümete yapılan bu tavsiye sonrasında beklenen cevap bugün geldi. Çin Shenzhen kentinde kedi köpek yemeyi yasakladı.

Güney Çin Teknoloji Merkezi yetkilileri köpek ve kedi yeme yasağının 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini söyledi. 

Şehir hükümeti Hong Kong ve Tayvan da zaten bu uygulamanın yaygın olduğunu ve gelişmiş beldelerde evcil hayvan olarak kabul edilen kedi ve köpeklerin tüketilmediğini söyledi. Bu yasak aslında insan ruhuna da hitap ediyor.

Yulin Festivali
Yulin Festivali

Ülke çapındaki eyaletler ve şehir hükümetleri bu kararı uygulamak için harekete geçti. Yabani hayvanlarının genel olarak alım ve satımını gelen yasaklara ek olarak Çin’in Shenzhen Eyaleti bu yasağı kedi ve köpekleri de kapsayacak şekilde genişletmeye karar verdi. Shenzhen hastalık önleme kontrol merkezinde Liu Jiamping isimli yetkili tüketicilere kümes hayvanları, büyükbaş küçükbaş hayvancılık ve deniz ürünlerinin yeterli geleceğini söyledi. Çin’de Kamuya ait medya da yaban hayatı hayvanlarının kümes hayvanlarından daha besleyici olmadığını dile getirerek karara destek verdi.

Çin hükümetinin yabani hayvanları yememe kararı Hayvan Hakları Savunucuları tarafından övgü kazandı.

Humane Society International vahşi yaşam departmanı başkan yardımcısı Teresa M. Telecky, “Shenzhen eyaletinin, bu geniş çaplı salgından öğrenilen dersleri ciddiye alan ve başka bir geniş çaplı salgından kaçınmak için gerekli değişiklikleri yapan ilk şehir” dedi.

Açıkçası Shenzhen şehrinin yaptığı bu derin adımlar dünyadaki bazı hükümetlerin taklit edebilmesi için örnek olmuş oldu.

Kaynak: Londra merkezli Haber Ajansı Reuters.

6 yorum